Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Bób (Vicia faba)

5 Lutego 2015
Bób -  mimo, że latem często widzimy Polaków maszerujących do domu z woreczkami bobu, by czym prędzej go ugotować i zjeść - to jednak jest warzywem ciągle niedocenianym. A szkoda, ponieważ bób - to skarbnica minerałów i witamin. Przede wszystkim ma dużą zawartość białka, a także jest bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego, potasu i błonnika. Bób pochodzi ze wschodu i jeszcze w średniowieczu był bardzo ważnym produktem spożywczym, wypartym później przez ziemniaki i fasolę. Czas, by wreszcie przywrócić mu właściwą pozycję w naszym jadłospisie.

Bób w płodozmianie może być uprawiany w każdej kombinacji, byle nie sam po sobie. Może też być siany razem z marchwią. W miejscach zacienionych można go siać jako roślinę na zielonkę.

Uprawa bobu udaje się prawie wszędzie, wymaga on niewiele ciepła, a wytrzymuje temperatury nawet do -4 st.C. Wytrzymuje suszę, ale generalnie lepsza jest dla niego wilgoć.

By wysiać bób, nasiona trzeba wcześniej namoczyć (jeden dzień przed siewem). Przy siewie bezpośrednim trzeba wciskać w ziemię po 3-4 ziarna na głębokość 3-4 cm. Optymalne rozmieszczenie to szerokość rzędu 50 cm, a odstęp w rzędzie 20 cm. Do inspektu wysiewamy go w lutym, a do gruntu w marcu. Wtedy też możemy już bób sadzić. Średni czas uprawy to ok. 14-16 tygodni.

Bób trzeba regularnie motyczyć, aż do momentu, w którym roślina nie przykryje ziemi. Na glebach lekkich i piaszczystych należy wspomóc uprawę obornikiem. Osiąga wysokość do 100 cm.

Młode ziarna bobu możemy jeść nawet na surowo, natomiast starsze wymagają gotowania. Bób możemy też suszyć, takie nasiona można przechowywać nawet przez 5 lat.
 
UWAGA - wiele osób lubi bób, jednak ma po nim wzdęcia - aby pozbyć się tego problemu, należy go najpierw namoczyć w wodzie przez godzinę, a potem zagotować w nowej partii wody. Po takim ugotowaniu możemy już konsumować bób przez przykrych następstw.


>> Zobacz, jak przygotować sycącą zupę z bobu
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3098 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 5 Lutego 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone