Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Tujałka Zatokowa (Salpiglossis sinuata)

19 Marca 2015
Tujałka nie jest rośliną zbyt powszechnie znaną  i rzadko uprawia się ją w naszych ogródkach - a szkoda, ponieważ odznacza się ona szczególnym, swoistym wdziekiem. Naszą uwagę przyciągają jej szerokie, lejkowate kwiaty, bardzo oryginalne, głównie przez fakt niezwykłych kombinacji kolorystycznych oraz ciekawego rysunku na płatkach. Pochodzi z dalekiego Chile.

Tujałka to roślina jednoroczna należąca do rodziny psiankowatych, osiągająca wysokość do 60 cm w naturalnych środowisku, a w uprawie ogrodowej nawet do 100 cm. Łodygę ma wzniesioną, liście dolne są podłużnie elipsowate, a gróne wąskolancetowate. Jej duże kwiaty (ok. 8 cm) o lejkowatej koronie tworzą luźne grona na końcu łodygi. Zazwyczaj są dwubarwne, kontarstowo cieniowane, z wierzchu aksamitnie połyskujące. Podstawowe kolory kwiatów to ciemnoczerwony, niebieski, fioletowy, różowy i żółty.

Uprawa

Nasiona wysiewamy w marcu lub w kwietniu do zimnego inspektu lub na rozsadnik. Kiedy po ok.14 dniach wykiełkują, młode roślinki przesadzamy w miejsce nasłonecznione lub półcieniste do gleby gliniastej, ewentualnie cięższej piaszczystej, ale dopiero po ostatnich przymrozkach. W zasadzie sadzimy je pojedynczo, ale wskazane jest rozmieszczenie dość gęste (max. co 20 cm.) ponieważ łodygi tujałki w okresie kwitnienia są kruche i powinny opierać się o siebie. Dobrze jest też obłożyć brzegi grządki suchymi, delikatnymi gałązkami. Jak łatwo się domyślić, pochodząca z Ameryki Południowej roślina nie lubi nadmiaru wody, dlatego gdy lato jest deszczowe, tujałka bardzo słabo kwitnie. Tujałkę należy sadzić na małych przestrzeniach, wśród bylin i kwiatów, które kwitną w innym  niż ona okresie, czyli poza lipcem i sierpniem. Ważne jest też to, aby wybierać na rozsady miejsca dobrze widoczne, które pozwolą nam podziwiać kwiaty z bliska - wtedy olśnią nas one swoim niewątpliwym urokiem. Okopujemy ją bardzo delikatnie.

Tujałka nadaje się również jako kwiat cięty do wazonów, w których utrzymuje się kolo tygodnia.

Mimo jej stosunkowo małej popularności oraz potrzeby zastosowania pewnych specjalnych zabiegów do jej utrzymania, gdy tujałka zakwitnie.... przyjemnie zaskoczy nas swoją urodą i zachwyci różnobarwnymi  kwiatami.

Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4594 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 19 Marca 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone