Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

17 Maja 2014
Znana i popularna roślina jednoroczna z rodziny Złożonych (Compositae), o kwiatach we wszystkich odcieniach żółci i pomarańczy. Kwitnie od wczesnego lata do późnej jesieni. Płatki kwiatów wykorzystywane są w medycynie i kosmetyce, wysuszone stanowią świetny materiał do potpourri.

Wysiewamy je wprost do gruntu w okresie wiosny. Nasiona kiełkują, gdy ziemia osiągnie temperaturę powyżej 10 stopni C. Młode roślinki rozsadzamy w odstępach 30 cm. Łatwo się przyjmują jeśli są dobrze podlewane. W uprawie występują odmiany wysokie (nawet do 1 m), są to mieszańce 'Art Shades' o morelowych i pomarańczowych kwiatach; 'Geisha Girl' - do 60 cm, o kwiatach podwójnych; średnio wysokie mieszańce 'Touch of red' oferujące duży wybór kolorów kwiatów oraz odmiany niskie, jak np. mieszańce 'Fiesta Gitana', dorastające do 30 cm, również o kwiatach podwójnych.
 
Nagietki są szczególnie wytrzymałe na niesprzyjające warunki. Mimo, że po jesiennych przymrozkach zamierają, nasiona pozostające w glebie zachowują zdolność kiełkowania do wiosny. Jednak jest to roślinateż  bardzo wrażliwa na wiosenne przymrozki, więc trzeba ją odpowiednio zabezpieczać.
 
Wymiary:
 Wysokość 30 - 60 cm
 
Stanowisko:
Idealne dla nagietka jest miejsce ciepłe i nasłonecznione. Rośnie praktycznie w każdej glebie, lecz najładniej kwitnie w lekko kwaśnej i łatwo przepuszczalnej.
 
Pielęgnacja:
Należy regularnie usuwać zawiązujące się główki nasienne. Ograniczy to niekontrolowane rozsiewanie się nagietków i zapewni obfitość nowych kwiatów.
 
Najbardziej popularna roślina balkonowa. Kwiaty kielichowate w kilkudziesięciu barwach, mogą być pojedyncze, pełne, fryzowane, gwiaździste.
 

 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2708 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone