Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus)

1 Kwietnia 2015
Roślina jednoroczna lub dwuletnia, ze względu na puszyste kwiaty potocznie nazywana zajęczym ogonem, nadająca się do dekoracji skalniaków, murków, zakątków trawiastych, a także obrzeży rabat, na których będzie doskonałym tłem dla kolorowych kwiatów. Bardzo ładnie też wyglądają ścieżki obramowane dmuszkiem. Natomiast jego kremowo-białe kwiaty, po ususzeniu, używane są do tworzenia  bukietów i ozdób z suchych roślin.

Trawa ta należy do rodziny wiechlinowatych, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale obecnie uprawiana jest na wszystkich kontynentach, głównie jako gatunek ozdobny. Można ja też spotkać na terenach nieużytkowych.Osiąga wysokość od 25-60 cm. Liście ma szarozielone, wąskie, lancelowate, omszone, a kwiaty zielono-beżowe, które w pełnie dojrzałe bieleją i sprawiają wrażenie mieniącego się w słońcu srebra. Kwitnie od maja do sierpnia.

Uprawa

To kolejna z roślin, którą można bez problemu polecić początkującym ogrodnikom, gdyż jest bardzo łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne i piaszczyste, gleby raczej ubogie. Co ciekawe - na podłożu żyznym lub dodatkowo nawożonym dmuszek rośnie wprawdzie bardzo ładnie, ale ma mniej kwiatów, a więcej liści. Za to całkowicie nie nadaje się na gleby wilgotne i ciężkie.

Nasiona siejemy pod koniec marca do pojemników lub pod koniec kwietnia bezpośrednio do gruntu. Ponieważ roślina wschodzi dość szybko, możemy ją wysiać nawet w maju, w ten sposób unikniemy problemów z wiosennymi przymrozkami.
Jeśli chodzi o rozmnażanie, to trzeba uważać na przesadzanie, ponieważ dmuszek nie bardzo lubi tej czynności, dlatego najlepiej go po prostu zwyczajnie co rok lub dwa lata wysiewać.

Ta niezwykle ozdobna trawa pięknie wygląda nie tylko w ogrodach - posiana w doniczkach może też być wpaniałą dekoracją w naszych domach.

Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2917 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 1 Kwietnia 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone