Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Bratki, niezwykle kolorowe kwiatki !

20 Lutego 2019

Bratki a właściwie fiołki ogrodowe zna praktycznie każdy. Ta wdzięczna roślinka gości w naszych ogrodach, na rabatach, balkonach, tarasach od wielu lat. Ich niewątpliwy urok, barwność,  długość kwitnienia sprawia, że tak chętnie je sadzimy lub siejemy. Zapewne na ich popularność wpływa też fakt, że bratki nie są zbyt wymagające a ich uprawa jest na tyle łatwa, że poradzą sobie z nimi nawet początkujący amatorzy ogrodów. Co ciekawe, te obecnie popularne kwiatki nie są wytworem natury a dziełem ingerencji człowieka, powstały na początku XIX wieku w wyniku skrzyżowania trzech gatunków fiołków (trójbarwnego, alpejskiego i żółtego).

 

Jak prawidłowo  uprawiać bratki?

Jak już wspomnieliśmy ich uprawa nie jest trudna, co nie oznacza,że nie można popełnić pewnych błędów, dlatego ważne jest by poznać podstawowe warunki, tak by ostatecznie się ich ustrzec. Bratki - rośliny dwuletnie -  lubią stanowisko słoneczne ( w cieniu kwitną mniej obficie) jednak nie powinno być ono za bardzo nasłonecznione, gdyż nie przepadają bratki za zbyt wysokimi temperaturami i są stosunkowo wrażliwe na wysuszanie. Dlatego istotne jest, by tak dbać o ich podlewanie aby gleba była stale wilgotna.  Z drugiej strony nie należy przesadzać z ilością wody, gdyż bratki są podatne na choroby grzybiczne. Właściwie odpowiednie podlewanie, to jedyna trudność związana z uprawą bratków, łatwo jednak sami możemy dojść do utrzymania odpowiednich proporcji stosując zwykłą obserwację. Najlepiej podlewać je wodą o niskiej zawartości wapnia.

  
 

Nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o glebę, jednak ich uprawa najlepiej udaje się w ziemi próchniczej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. W kwestii pielęgnacji trzeba zwrócić uwagę na to, by uszczykiwać młode pędy, co powoduje dobre rozkrzewianie się roślin oraz na usuwanie przekwitłych kwiatów, dzięki czemu uzyskamy większy efekt kwitnienia. Bratki wymagają też dość intensywnego nawożenia, najlepiej nawozami płynnymi.


  
 

Bratki możemy sadzić, kupując gotowe rozsady, które wkładamy do gruntu wiosną, w pierwszych dniach ich kwitnienia. Co ważne, jeśli nie spodoba nam się aktualnie przeznaczone dla nich miejsce, lub stwierdzimy, że źle się w nim komponują, śmiało bratki możemy przesadzić, nawet w czasie gdy obficie już kwitną. Ale możemy też bratki wysiać z nasion w czerwcu lub lipcu do rozsadnika, w temperaturze 15-18 st. C. Po okresie wykiełkowania ( 1-2 tygodnie ) przesadzamy je na stałe miejsce. Bratki wsadzone jesienią trzeba na zimę przykryć liśćmi, słomą lub otuliną ogrodową, nie musimy jednak bardzo się śpieszyć i stresować, gdyż bratki są stosunkowo odporne na pierwsze przymrozki. Możemy też wysadzić je do inspektu  i trzymać aż  do wiosny. W takiej hodowli istotne jest, by nowo powstałe kwiatki usuwać, tak by roślina nie tworzyła nasion. W ten sposób otrzymamy piękne własne sadzonki, do nasadzenia przyszłą wiosną.  

  
 

Jakie właściwie są te bratki?
 

Odpowiedź nasuwa się jedna: przede wszystkim różnobarwne. Głównie tym się one charakteryzują, że zaskakują nas swoją różnorodnością. Ich kwiaty zawierają nieograniczoną gamę kolorów. Wprawdzie głównie znamy bratki  żółte, fioletowe, białe lub dwu- i trójbarwne, jednak bratki potrafią zaskoczyć nas swoją paletą. Znajdziemy odmiany w prawie  wszystkich kolorach tęczy, nawet różowe, czerwone, bordowe, także takie niemal czarne. Na rynku dostępne są już odmiany, które potrafią zmieniać swoje barwy w okresie przekwitania. W zasadzie nie występują tylko kwiaty bratków o barwie zielonej. Ale sam kolor to nie wszystko, bratki cechuje również różnorodność pod względem kształtu i formy, mamy więc miniaturowe, duże, ze zwisającymi pędami pełnymi kwiatów, a także i takie, których płatki potrafią potrafią być cieniowane, fryzowane, gładkie lub z oczkami, pręcikami, kreskami czy kolistymi wzorami.

To wszystko sprawia, że za pomocą bratków możemy tworzyć niezwykłe, niebanalne kompozycje, stosując tylko te rośliny (najlepiej sadząc w dużej grupie) lub łącząc je z innymi, np iglakami, ziołami czy też roślinami cebulowymi. Ze względu na małe wymagania bratki doskonale sprawdzają się nie tylko jako rośliny do ogrodu ale również pięknie prezentują się na tarasach, balkonach a nawet w doniczkach na oknach. O bratkach i innych roślinach idealnych do sadzenia na tarasach lub balkonach piszemy TUTAJ.By stworzyć udane układy komponujące się w harmonijną całość warto zapoznać się z podstawowymi odmianami bratków, pod względem ich kwitnienia oraz wielkości kwiatów. Z grup tzw. wczesnych i o małych kwiatach  najczęściej spotykamy Hiemalisy i Bratki pirmańskie, gatunki Vorbote i Bratki holenderskie też kwitną wcześnie ale charakteryzują się dużymi kwiatami. Natomiast  z bratków średniowczesnych oraz późnych najbardziej znane są: Szwajcarskie, Roggli, Timardeau i Engelmana, wszystkie dość obficie kwitnące.  Obecnie na popularności zyskują bratki miniaturowe – te odmiany zwłaszcza chętnie sadzimy na balkonach i na oknach. Wprawdzie są malutkie (główki osiągają max. 1.5 cm średnicy) ale za to rosną bujnie i kwitną bardzo obficie. Wśród nich nastała moda na odmiany tzw. kaskadowe,czyli po prostu rośliny ze zwisającym pędami, na których pojawiają się kwiaty. Najciekawsze ich odmiany to: Friolina, Teardrops, Sorbet, Cool Wave I Velocity. Warto również zwrócić uwagę na Blackout, charakteryzująca się pędami aż do 40 cm i czarnymi kwiatami.                                       

 

Bratki również doskonale wyglądają jako rośliny cięte wkładane do  flakonów. Co ciekawe, wiele osób sądzi, że szybko one więdną, co nie jest do końca prawdą, Pobawmy się trochę w florystów i twórzmy śmiało  urocze „bratkowe” bukieciki oraz  oryginalne kompozycje wielokwiatowe. A o tym, co zrobić by bukiety z kwiatów ciętych cieszyły nas dłużej niż byśmy przypuszczali, przeczytacie TUTAJ.

 

 

Coś dla ducha, coś dla...ciała.
 

Jeżeli bezspornie uznaliśmy, że bratki wspaniale ubarwią nasz ogród, taras a nawet dom, dzięki czemu niewątpliwie wprawią nas w pozytywny nastrój, warto zapoznać się też z innymi, tymi bardziej praktycznymi aspektami zastosowania bratków. Otóż bratki są kwiatami jadalnymi. Możemy śmiało używać je jako dodatek do sałatek, ciast, deserów, kanapek, zup, czy potraw mięsnych. Nie tylko je pięknie udekorują ale także wprawią nasze kubki smakowe w stan iście euforyczny. Kwiaty bratków są również wykorzystywane jako składnik perfum. To jednak nie wszystko, ponieważ bratki słyną również ze swoich właściwości leczniczych.

Do najbardziej znanych walorów bratków należą ich możliwości łagodzące, stosowane w medycynie, kosmetyce i zabiegach pielęgnacyjnych. Wyciąg z bratków jest składnikiem wielu kremów, a sam napar znakomicie odkaża skórę, dlatego stosowany jet przy przemywaniu podrażnienia oczu jak i w walce z trądzikiem oraz przy wszelkich podrażnieniach skórnych wynikających z zaburzeń metabolizmu.
Napar z bratka znakomicie wpływa też na nasze oskrzela i jest wielce pomocny przy chorobach dróg oddechowych wywołanych przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli czy też paleniem papierosów. Dodatkowo pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym, poprzez poprawę elastyczności ścianek naczyń krwionośnych i w leczeniu dróg moczowych. Jego właściwości moczopędne oraz przeciwzapalne sprawiają, że polecany jest przy zapaleniu pęcherza i przy chorobach związanych z nerkami.


Natomiast wyciągi, maści z bratka (używane do stosowania zewnętrznego) zmniejszają dolegliwości reumatyczne, działają korzystnie na rozszerzone naczyńka krwionośne a ekstrakty są skutecznym środkiem walki z nadwagą. W tym ostatnim problemie, bratek może okazać się naprawdę wyjątkowym sojusznikiem, gdyż (jak zresztą wiele roślin) korzystnie wpływa na przemianę materii ale jednocześnie, dzięki dużej zawartości tzw. śluzów zwiększa uczucie sytości.Podsumowując, można śmiało wysnuć tezę, że wdzięk i uroda tych kwiatów, walory estetyczne jak i te praktyczne sprawiają, iż trudno bez bratków będzie się nam obejść. 

 

Tak więc sadźmy bratki, niezwykle kolorowe i...przydatne kwiatki.

Pomysł na ogród

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3929 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Lutego 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone