Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Bratek ogrodowy (Viola wittrockiana)

1 Kwietnia 2015
Bardzo duża paleta barwy kwiatów. Są jedno, lub wielokolorowe. Kwiaty mogą osiągać średnicę ok. 12 cm. Powtarza kwitnienie jesienią. Rozmnażanie przez wysiew nasion w czerwcu lub lipcu. Kiedy rośliny podrosną trzeba je rozsadzić pojedynczo. Bratki polecane są na rabaty i na balkony.

Odmiany bratka można podzielić na grupy w zależności od wielkości kwiatów. Odmiany wielkokwiatowe są najczęściej żółte, czerwone lub niebiesko - fioletowe z charakterystycznym ciemnym oczkiem. Najczęściej zakwitają wiosną. Odmiany drobnokwiatowe, niekiedy nazywane bratkami jednorocznymi, mają kwiaty w różnych kolorach, ale bez ciemnego oczka, i kwitną latem oraz jesienią. Co istotne, swoje cechy zachowują one wyłącznie przy rozmnażaniu przez sadzonki. 
 
 
Stanowisko:

Słoneczne, udaje się na każdej glebie. Większość odmian bratka ogrodowego dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu – jednak w wysokich temperaturach, jakie występują przy intensywnym nasłonecznieniu, rośliny często są zbyt wybujałe, a ich kwiaty stają się drobne i tracą na dekoracyjności. Optymalna temperatura dla bratków ogrodowych waha się od 10 do 20°C.
 
Bratki są łatwe w uprawie. Aby przedłużyć okres ich kwitnienia, należy usuwać przekwitające i uschnięte kwiaty. Wysoka temperatura powoduje skrócenie okresu kwitnienia. Bratki można uprawiać na każdym dobrze przepuszczalnym podłożu. Zbyt gęste sadzenie może powodować utratę liści i zmniejszenie liczby kwiatów.
 
Autor:
Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3233 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 1 Kwietnia 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone