Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Aster Chiński (Callistephus chinensis)

19 Marca 2015
Bez astrów w zasadzie trudno sobie wyobrazić nasze ogrody. Bogata paleta barw oraz różnorodność kwiatostanów sprawiają, że podobają się one prawie wszystkim, łatwo je wkomponować w każdy rodzaj ogrodu i zharmonizować z pozostałymi roślinami. Doceniamy je nie tylko za niewąpliwy wdzięk, ale też za to, że kwitną jesienią, czyli wtedy, gdy wiekszość kwiatów już przekwita.

Aster należy do roślin jednorocznych. Osiąga wysokość od 20 do 80 cm. Łodygę ma wzniesioną, owłosioną i rozgałęzioną, zakończoną koszyczkiem kwiatowym o dużej ilości kwiatów. Dolne liście są łopatkowate, górne zaś siedzące. Roślina kwitnie od lipca do października. W ogródkach uprawia się głównie odmiany tzw. szlachetne, pełne, o wielokwiatowych koszyczkach. Astry charakeryzują się też bogactwem kolorów - są niebieskie, czerwone, żólte, białe, a także dwukolorowe.

Uprawa

Nasiona wysiewamy do inspektu lub na rozsadnik. Siejemy w połowie maja, ale jeśli chcemy uzyskać wcześniejsze kwitnienie, można zrobić wysiew już z końcem marca. Nasiona kiełkują do 18 dni. Sadzimy je w miejscu nasłonecznionym, co 25-35 cm. W ciąglu lata okopujemy je 2-3 razy i regularnie podlewamy. Astry lubią glebę niezbyt suchą, bogatą w składniki pokarmowe. Podczas kwitnienia usuwamy przekwitnięte kwiaty. Astry należą do roślin bardzo wytrzymałych. Generalnie ich uprawa nie jest trudna, natomiast, aby w pełni cieszyły nas swym pięknem, ważne jest ich........rozmieszczenie.......

Astry sadzimy w mniejszych lub większych, ale zawsze grupach, najlepiej wyglądają, gdy są układane wg kolorów, wtedy widoczne są z większych odległości. Doskonale też nadają się do łączenia z innymi bylinami. Astry niskie można sadzić wokół drzew, między chodnikami i dróżkami, ale równie dobrze sprawdzają się na małych, osobnych rabatach. Astry większe cudownie wyglądają na osobnych rabatach, można z nich utworzyć np. szpaler przy drodze do ogrodu.

Astry są też często stosowane jako rośliny balkonowe oraz cięte do wazonów.

Często mówi się, że astry to prawdziwe jesienne gwiazdy, które błyszczą wtedy, gdy przemija urok innych letnich kwiatów - tak jak gwiazdy błyszczą wtedy, gdy zachodzi słońce. I coś w tym jest! Zapewne stąd też pochodzi ich nazwa, ponieważ gwiazda po grecku to właśnie... aster.

Pomysł na ogród Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2527 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 19 Marca 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone