Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Aksamitka (Tagetes)

17 Maja 2014
To najpopularniejsza roślina jednoroczna. Roślina jednoroczna, pochodząca z Meksyku, w sam raz dla początkującego ogrodnika; aksamitki udają się w każdej glebie, są odporne na choroby, wytrzymałe na susze i upały.

Właściwie nie mają wad choć niektórych może drażnić ich charakterystyczny intensywny zapach.
 
Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce uprawiana jako roślina ozdobna. Kwitnie obficie aż do przymrozków. Dobrze znosi przesadzanie w każdej fazie rozwoju, ale należy wykopać ją z bryłą ziemi. Ma charakterystyczny ostry i niezbyt przyjemny zapach - szczególnie aksamitka rozpierzchła. Nasiona można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Na miejsce stałe sadzić w drugiej połowie maja. Polecane jako rośliny okrywowe, na rabaty kwiatowe, do skrzynek na balkonach. Pięknie prezentują się posadzone pojedynczo jak i grupowo.
 
Wymiary: wysokość zależy od odmiany.
Stanowisko: słoneczne i półcień. Dobrze rosną na każdej glebie. Nie mają żadnych wymagań, choć na uboższej glebie kwitną mniej obficie.
Pielęgnacja: należy usuwać przekwitnięte kwiaty, co pomaga w tworzeniu się nowych pąków i przedłuża kwitnienie.
Problemy: są bardzo odporne na choroby, suszę i upały.
 
W uprawie spotykamy kilka gatunków aksamitki:
 
Najbardziej popularna jest aksamitka rozpierzchła - pokrój rozłożysty, wysokość 20- 60 cm, kwiaty pojedyncze lub pełne o średnicy 4- 6 cm, , w kolorach różnych odcieni żółci, pomarańczu i brązu.
 
Aksamitka wąskolistna - osiąga wysokość 15 - 25 cm, ma delikatne wąskie liście i małe o średnicy 1,5 do 2 cm, pojedyncze kwiaty w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
 
Aksamitka wyniosła (wzniesiona) -dorasta od 20 do 100 cm wysokości, kwiaty duże o średnicy do 15 cm, pełne lub półpełne w różnych odcieniach koloru żółtego i pomarańczowego.
 
autor:    Eliza Łozinska-Augustynek 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2794 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone