Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Storczyk (Falenopsis)

18 Maja 2014
Piękna roślina, której najbardziej popularną i lubianą odmianą, a zarazem najprostszą w uprawie jest storczyk falenopsis. 

Liście położone naprzeciwlegle, wyrastają na zmianę, po przeciwnych stronach. Storczyk ten ma dość grube liście, osiągające do 40 centymetrów długości i 10 szerokości, są dość sztywne.
Kwiaty wyrastają na cienkich łodygach, które osiągają wysokość trzy razy wyższą niż liście. Kwiaty okazałe, najczęściej koloru białego, różowego, żółtego ale bardzo popularne są również mieszanki kolorów. Falenopsis bardzo często uprawiany jest z odkrytymi korzeniami w przeźroczystych plastikowych doniczkach.
 
Pielęgnacja i uprawa storczyka
Kwiaty te najlepiej czują się w miejscach jasnych, z dużą ilością rozproszonego światła. Źle znoszą natomiast bezpośrednie nasłonecznienie. Idealną temperaturą będzie 25 st. C, w nocy kilka stopni mniej. Storczyk lubią powietrze wilgotne o dużej zawartości wilgoci, ale nie bezpośredniej wody.
W okresie kwitnienia nawozimy roślinę specjalnym nawozem do storczyków, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, po przekwitnięciu odcinamy część łodygi na której był kwiat, tak aby pozostał część miała co najmniej 3 oczka. Dzięki temu zabiegowi storczyk powinien wypuścić nowe pędy kwiatów i ponownie zakwitnąć. Po przekwitnieniu, w okresie jesiennym ograniczamy podlewanie i przenosimy roślinę w miejsce o niższej temperaturze, po paru miesiącach spoczynki, na wiosnę, przenosimy ponownie to jasnego pomieszczenia i zaczynamy podlewanie i nawożenie. Storczyki uprawimy najczęściej w mieszance z kory, i wszelkich włóknistych podłoży. Ważne aby było niezwykle przepuszczalne. Roślinę przesadzamy na sucho dopiero w momencie kiedy przestaje się mieścić w doniczce, lubi mała aż zacisną doniczkę.
 
Podlewanie:
Glebę najlepiej zraszać spryskiwaczem lub moczyć doniczkę w wodzie i po wyjęciu dając jej ociec. Należy pamiętać, aby nie pozostawić wody na dnie naczynia.
 
 autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot: Marek Urban  Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2695 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone