Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Lilia biała (Lilium candidum)

17 Maja 2014
Lilia to gatunek botaniczny. Jest jedyną odmianą lilii uprawianą od najdawniejszym lat. Cenimy ją za piękne kwiaty i intensywny, zachwycający zapach.

Wytwarza przyziemną rozetę lancetowato-jajowatych liści, które zimują w gruncie. Pęd kwiatowy, pokryty ostro lancetowatymi liśćmi wyrasta na wysokość ok 1,5 m. Na szczycie umieszczone jest dość zwarte grono białych, pachnących kwiatów. Bywa nazywana lilią Św. Antoniego lub Św. Józefa. Niegdyś bardzo popularna w ogrodach, dziś nieco rzadsza.
 
Opis:
Synonimy – lilia św. Antoniego. Grupa wg klasyfikacji ogrodniczej – mieszańce candidum. Skierowane poziomo, szerokolejkowate kwiaty o białej barwie. Zebrane są w grona po 5-20 pachnących kwiatów. Termin kwitnienia – czerwiec. Liście odziomkowe utrzymują się przez zimę, a zamierają po wyrośnięciu pędu. Wys. 120 cm.
 
Wymagania:
Termin sadzenia – późne lato aby dobrze ukorzeniły się do zimy. Gleba gliniasta, bogata w wapń. Stanowisko słoneczne. L. candidum inaczej  niż większość lilii wymaga jedynie 2,5 cm warstwy ziemi nad cebulą. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne.
 
Rozmnażanie:
Przez podział łusek cebuli.
 
Pielęgnacja:
Cebule tej lilii sadzimy w pierwszej połowie sierpnia. W jej przypadku robimy odstępstwo od ogólnej zasady sadzenia cebul na głębokość trzykrotnej wysokości i umieszczamy je w glebie tak, żeby były przykryte cienką warstwą (2-3 cm) gruntu. Wkrótce wyrasta rozeta przyziemnych liści, które zimują pod śniegiem. W trakcie wzrostu lilia biała nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto jednak wyściółkować jej otoczenie, a w razie gleby słabszej, zasilić wiosną nawozem wieloskładnikowym lub saletrą wapniową.
 
Szkodniki i choroby:
Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce, które mogą roznosić choroby wirusowe i ślimaki. Bywa atakowana przez fizjologiczne choroby liści, najczęściej grzybowe. Warto profilaktycznie opryskiwać kilkakrotnie, od wiosny do lata, preparatami czosnkowymi, roztworem gnojówki z pokrzyw lub chemicznymi środkami grzybobójczymi.
 
Stanowisko:
Miejsce słoneczne. Gleba powinna być przepuszczalna, bogata w próchnicę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Zaleta: jest odporna na niskie temperatury.
 
 
 autor: Eliza AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2879 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone