Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Krokus (Szafran Crocus)

17 Maja 2014
Krokus należy do rodziny kosaćcowate (Iridaceae). W naturze występuje na terenie Europy i Azji. W Polsce jako roślina dzika spotykany w Tatrach jest rośliną podlegającą ścisłej ochronie. 

W ogrodach sadzi się odmiany hodowlane. Szafran złocisty (Crocus chrysanthus) o kwiatach pomarańczowych, które pojawiają się w marcu. Z jednej cebuli może pojawić się od jednego do czterech kwiatów o długości ok. 3 cm.
 
Krokus wiosenny (Crocus vernus) zaliczany jest do wielkokwiatowych. Z jednej bulwy wyrasta jeden kwiat. Pojawiają się one w marcu i kwietniu w kolorach od bieli do różnych odcieni fioletu.
 
Krokusy polecane są na rabaty kwiatowe, do ogrodów skalnych, do pędzenia zimą w domu w doniczkach.
 
Pielęgnacja:
Podczas wegetacji nawadniać i odchwaszczać. Wiosną przeprowadzać selekcję polegającą na usuwaniu chorych roślin. Inaczej przebarwione lub więdnące kwiaty oraz żółknące liście wskazują na porażenie chorobą wirusową.
 
Stanowisko:
Krokusy lubią miejsca dobrze nasłonecznione. Wskazana jest dla nich gleba żyzna, próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Krokusy źle znoszą gleby wapienne. Nie lubią też bezśnieżnych, bardzo mroźnym zim, wówczas cebulki mogą przemarznąć.
 
autor:    Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2989 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone