Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Hiacynt (Hyacinthus)

17 Maja 2014
Są doskonałą ozdobą zarówno domów jak i ogródkowych rabat. Swoich miłośników wabią przede wszystkim przeróżnymi, intereującymi barwami i oszałamiającym zapachem. Kojarzą się przede wszystkim z wiosną wtedy kiedy rozkwitają. 

Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) Dzwonkowate kwiaty o cudnym, silnym zapachu zebrane w grona pojawiają się w kwietniu i maju. Występują w wielu odmianach kolorystycznych –białe, niebieskie, fioletowe, różowe, czerwone, kremowe, pomarańczowe. Równowąskie liście tworzą rozetę i okalają pęd kwiatostanowy.
 
Choć najpopularniejsze bywają hiacynty o barwie niebieskiej dostępne są także te o kwiatach fioletowych, różowych, czerwonych, pomarańczowych, białych i innych. Hiacynty dzięki charakterystycznemu pokrojowi – wysoki mięsisty pęd główny, zwieńczony masywnym kwiatostanem – doskonale sprawdzają się jako roślina tworząca dodatkowe barwne piętro w ogrodzie.
 
Stanowisko/gleba:
Hiacynty lubią miejsca słoneczne. Najlepiej rosną w glebie żyznej, lekkiej, przepuszczalnej, o obojętnym lub zasadowym odczynie. Jeśli chcemy, by wiosną nasze rabaty mieniły się niezwykłą paletą barw, unikajmy sadzenia hiacyntów w gleby zbyt kwaśne.
 
Pielęgnacja:
Te rośliny cebulowe mają największe zapotrzebowanie na nawożenie. Dlatego należy je sadzić do ziemi wcześniej dobrze nawiezionej obornikiem. Najlepiej robić to jesienią, we wrześniu, żeby cebula miała czas na ukorzenienie się.
Ważne jest, by przy sadzeniu cebul, zastosować odpowiednią głębokość. Możemy skorzystać z ogólnej zasady polegającej na przykryciu cebuli warstwą ziemi trzykrotnie wyższą od jej wysokości.
Pamiętajmy, by każdą cebulę sadzić osobno, a jeśli planujemy stworzyć skupisko hiacyntów, zastosujmy zasadę – im mniejsza cebula tym mniejsze odstępy – jednak nie mniej niż 10 cm. Ważne jest bowiem, by kwiaty nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe. Wybierając cebule do sadzenia warto także zwrócić uwagę, by charakteryzowały się wigorem, miały zdrowy wygląd i były pozbawione zapachu pleśni. W zasadzie cebule nie powinny mieść widocznych zielonych czubków, jednak jest do dopuszczalne. Gdy jednak Czubki takie są żółte i sprawiają wrażenie uschniętych, wybierzmy inne cebule. Pojawiające się po sezonie małe cebulki przybyszowe możemy wykorzystać w naszym ogrodzie, ale ich pielęgnacja jest dość trudna, a na kwiaty przyjdzie nam sporo poczekać.
 
Planując miejsce w ogrodzie przeznaczone dla hiacyntów, zwróćmy uwagę na charakterystyczny zapach tych kwiatów – warto jest więc umieścić je blisko okien czy altany, tak by w pełni móc cieszyć się wszystkim walorami tych roślin. Ważne jest także zwrócenie uwagi na fakt, iż okres kwitnienia kwiatów – choć bardzo efektowny, jest jednak dość krótki. Bez względu na to czy zdecydujemy się wykopać cebule latem czy zostawić je ponownie w tym samym miejscu, nie unikniemy efektu „pustego miejsca” po przekwitnieniu roślin. Dlatego posadźmy je tam, gdzie ich zniknięcie nie oszpeci naszego ogrodu – w sąsiedztwie pnączy, wzdłuż ogrodowych ścieżek czy między krzewami.
 
Uwaga!!!
Hiacynty są dość wrażliwe na mrozy, należy je okryć na zimę włókniną lub suchymi liśćmi.
 
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot. Marek Urban 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2549 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone