Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pielęgnację wokół domu czas zacząć - zakładamy warzywnik i zielnik

20 Maja 2014
Ogród warzywny to sposób na świeże i ekologiczne warzywa, ale jednocześnie urozmaicenie i upiększenie przestrzeni wokół domu. Dla osób eksperymentujących w kuchni, dobrym pomysłem będzie także założenie zielnika – jego uprawa nie jest wymagająca, ogranicza się do regularnego podlewania i odchwaszczania.

Najważniejszym elementem jest przygotowanie podłoża. „Ziemię pod ogród warzywny dobrze jest przygotować glebogryzarką – urządzenie daje nam możliwość wchodzenia w ziemię na głębokość ok. 30 cm. Dzięki napędowi praca przy spulchnianiu gleby jest dużo lżejsza” – mówi Mariusz Dąbrowski z OSTO.

Glebogryzarka jest potrzebna nie tylko podczas zakładania rabatek kwiatowych i ogrodu warzywnego, mieszania nawozów, ale także w trakcie jego utrzymania – niewielkim modelem można odchwaszczać grządki, a jesienią warto nią przekopać teren po zebraniu plonów. Idealna do utrzymania warzywnika przydomowego jest nieduża glebogryzarka Honda FG110. Dzięki umieszczeniu silnika pionowo nad nożami zagłębia się w ziemi bez dużego wysiłku ze strony użytkownika. Z uwagi na niewielką szerokość roboczą 23 cm jest szczególnie zalecana do spulchniania gleby na wąskich zagonach, w szklarniach, tunelach. Jej niewielki rozmiar i waga 13 kg umożliwia sprawne przenoszenie oraz przewożenie w bagażniku samochodowym.

Na warzywnik i zielnik najlepiej jest wybrać miejsce nasłonecznione z dala od dużych drzew. Najlepszą glebą jest żyzna ziemia ogrodowa lub kompost. Natomiast najbardziej bezpiecznym sposobem nawożenia jest stosowanie nawozów organicznych tj. obornik, humus. Dużą wygodą, szczególnie dla osób starszych może być warzywnik, czy zielnik założony na podwyższonych zagonach, dzięki czemu nie trzeba się tak dużo schylać i jego uprawa staje się dużo łatwiejsza.

www.mojahonda.pl Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3209 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone