Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pielęgnację wokół domu czas zacząć - przycinamy krzewy i żywopłoty

20 Maja 2014
Cięcie żywopłotu i krzewów powoduje ich zagęszczenie, poprawia wygląd, utrzymuje w zdrowej kondycji. Przycinanie gałęzi drzew owocowych jest ważne z uwagi na doświetlenie rośliny. Zalecane jest eliminowanie nadmiernej ilości gałęzi, by roślina rodziła mniej owoców, ale by były one bardziej dorodne.

Ogólnie przyjmuje się, że tniemy rośliny dwa razy w sezonie. Optymalnie, pierwsze cięcie przeprowadzamy wiosną, za wyjątkiem roślin kwitnących wiosną – te przycinamy dopiero po okresie kwitnienia np. migdałek, forsycja. Wyjątkiem są także niektóre gatunki drzew tj. brzoza, klon, orzech, których nie można ciąć wiosną, ponieważ w tym czasie bardzo intensywnie krążą w nich soki i wszelkie rany bardzo osłabiłyby roślinę. W ich przypadku cięcie wykonujemy wówczas późnym latem, lub wczesną jesienią. W roślinach takich jak żywopłoty wszelkiego rodzaju, w których szybko następuje przyrost, ważna jest systematyczność w pielęgnacji – cięcie wykonujemy dwa, trzy razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, kolejny (w miarę potrzeb) w trakcie sezonu letniego, ostatni na koniec lata lub na jesieni - od sierpnia, ale nie później niż do września. Zasada główna przy cięciu żywopłotów to ścinanie zielonej części rośliny - tak zwanej części miękkiej. Cięcia powinny być prostopadłe do gałęzi oraz proste i gładkie, dlatego przed rozpoczęciem prac sprawdźmy ostrze nożyc.

Rozróżniamy cięcia pielęgnacyjne i formujące. Pielęgnacyjne mają na celu usunięcie tego, co niepotrzebne, np. uszkodzone, połamane gałęzie. Wycinamy gałęzie ze środka drzewa, aby światło dochodziło do wnętrza roślin, warto zwrócić uwagę, by nie było krzyżujących się gałęzi, chorych, podsuszonych. W ramach cięć pielęgnacyjnych przeprowadza się cięcia odmładzające (co kilka lat) – polegające na wycinaniu najstarszych gałęzi. Natomiast drugi rodzaj cięcia - formujące ma na celu nadanie kształtu roślinie i przeprowadza się tak często jak wymaga tego roślina - w zależności jak szybko następuje przyrost.

Wygodnym sposobem przycinania gałęzi i żywopłotu jest stosowanie nożyc spalinowych. W ofercie Honda można znaleźć model o obustronnym ostrzu do szybkiego cięcia - HHH 25D-60E. Konstrukcja tych nożyc umożliwia cięcie nawet grubych pędów, co jest nieraz konieczne przy odmładzaniu roślin. Inny model to HHH 25S – 75E o jednostronnym ostrzu do precyzyjnego przycinania. To nożyce dodatkowo wyposażone w deflektor – listwę ułatwiająca odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Ucięte fragmenty pędów są zazwyczaj bardzo wiotkie i trudno je później usunąć jeśli wpadają w gałązki rośliny.

Jedną z ostatnich nowości, dzięki której przycinanie gałęzi i cięcie żywopłotu stanie się łatwiejsze są specjalne przystawki do kos Honda. Nowe przystawki montowane są jako końcowa część kosy umożliwiając bardzo wygodne – bez schylania się - przycinanie roślin od dołu oraz cięcie nawet bardzo wysokich żywopłotów i ścinanie gałęzi na dużych wysokościach. Dodatkowo - przystawkę do cięcia żywopłotu można ustawiać pod różnymi kątami, co pozwala na komfortowe przycinanie rośliny z każdej strony. Nowe przystawki oferowane są do wybranych modeli kos spalinowych Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET. Korzyścią dla użytkownika jest więc szerokie zastosowanie urządzenia, które teraz może służyć nie tylko do przycinania traw, ale także do cięcia żywopłotu, podcinania drzew i formowania roślin.

www.mojahonda.pl Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2378 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone