Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Piękny trawnik - eksperci radzą

1 Kwietnia 2015
Wiosna. Dla właścicieli ogródków i ogrodów rozpoczął się nowy sezon. Wraz z podjęciem prac ogrodowych pojawiają się pytania i wątpliwości jakie zabiegi stosować, jak często, jaką kosiarkę wybrać, w jaki sposób radzić sobie z trawnikiem, by przyciągał oko zdrową, piękną trawą i kusił do chodzenia po nim bosymi stopami. Porady przygotowane przez specjalistów Hondy mają przynajmniej częściowo odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego i kiedy mulczować trawę radzi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment.
 
Dlaczego ważne jest mulczowanie trawy?

Mulczowanie ma na celu odżywianie trawy, a dzięki temu przyspiesza jej wzrost oraz zabezpiecza trawnik przed nadmiernym wysuszeniem w lecie. Jednak zabieg ten przynosi jeszcze wiele innych korzyści. Po pierwsze mulczowanie zajmuje mniej czasu niż koszenie - nie trzeba zatrzymywać się, by opróżnić kosz. Po drugie - ograniczamy ilość skoszonej trawy, którą musimy utylizować.
 
Kiedy możemy mulczować trawę?

Trawnik najlepiej nadaje się do mulczowania kiedy trawa ma nie więcej niż 4 cm – wówczas ustawiamy dźwignię w położeniu „100% mulczowania”. Kiedy trawa jest zbyt wysoka wybieramy ustawienie pośrednie, które umożliwi częściowe mulczowanie (w ten sposób zmniejszy się objętość trawy). Kiedy trawa jest bardzo wysoka ustawiamy dźwignię w pozycji „100% zbierania trawy”. Po przycięciu trawa będzie gotowa do koszenia z opcją mulczowania w następnym tygodniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki radzi Grzegorz Walewicz, Dyrektor Handlowy Aries Power Equipment.

Pierwszy element, który powinniśmy wziąć pod uwagę to powierzchnia trawnika. Małe powierzchnie można kosić kosiarką bez napędu. Przy większych powierzchniach, 700 – 1500m², zalecany jest zakup kosiarki samobieżnej, a powyżej 1500m² warto wziąć pod uwagę wybór traktorka ogrodniczego.

Drugim istotnym elementem jest szerokość cięcia kosiarki. Im większa szerokość, tym krótszy czas koszenia. Kosząc trawnik o powierzchni 1000m² kosiarką o szerokości cięcia 41 cm pokonujemy trasę o długości minimum 2,5 km. Używając kosiarki o szerokości 53 cm trasa skróci się nawet do 1,9 km. Traktorkiem o szerokości koszenia 92 cm pokonany trasę ok. 1 km. Jest to duże udogodnienie i oszczędność zarówno czasu jak i energii. Kosiarki Honda posiadają szerokość cięcia od 41 do 61 cm, natomiast kosiarki traktorowe od 92 do 122 cm.

Kupując kosiarkę warto zastanowić się także, co będziemy robić ze ściętą trawą. Obliczono, że przez rok podczas koszenia trawnika o powierzchni 1000m² pozyskujemy ok. 2 ton ściętej trawy. Na rynku dostępne są modele kosiarek z opcją mulczowania, dzięki której możemy ściółkować trawę. W nowej kosiarce Honda HRX 476 nowatorskim rozwiązaniem jest mulczowanie zmienne, które pozwala dostosować ilość mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody, przy jednoczesnym zbieraniu jej części do kosza.

Przy zakupie kosiarki warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i udogodnienia, które ułatwią nam pracę i pomogą uzyskać efekt pięknej trawy. Warto więc zwrócić uwagę na cechy kosiarki - czy ma silnik o dużej mocy, automatyczne ssanie, sprzęgło noża, pojemny i lekki kosz, trwałą i odporną na uszkodzenia obudowę, możliwość prostego składania rączki kosiarki czy możliwość pracy bez kosza.
 
www.honda-hrx.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2924 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 1 Kwietnia 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone