Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ogród dla alergika

31 Maja 2017
Tworzenie aranżacji ogrodowych, balkonowych, tarasowych czy parapetowych oprócz tego że powinno cieszyć oko ma charakter terapeutyczny. Zieleń uspakaja, koi nerwy oraz pozwala na zajęcie myśli czymś innym. Co w momencie gdy cierpimy na alergię? Czy musimy skreślać na wstępie posiadanie swojego zielonego sacrum?

Sezon ogrodowy już się rozpoczął i wiele z Was pyta mnie o jakieś rośliny, które mogą być użyte w ogrodzie gdzie będą przebywali alergicy. Aby zebrać wasze pytania w jednym miejscu dziś zaproponuję Wam kilkanaście takich roślin. 


Z czego lepiej zrezygnować?
 
Rośliny do ogrodu trzeba dobierać tak aby zmniejszyć ilość alergenów. Najniebezpieczniejsze są rośliny wiatropylne, posiadają one małe kwiaty, jednak produkują dużą ilość pyłku. Takimi gatunkami są brzoza, leszczyna, topola, lipa, olcha oraz drzewa iglaste zwłaszcza cyprysiki. Unikajmy ich w naszym ogrodzie. Wiatropylne są także wszelkiego rodzaju trawy: turzyce, miskanty itp. Wiadomo, że bez trawy ogród nie istnieje, Pamiętajmy, że wymaga ona regularnego koszenia. Intensywnie pachnące rośliny ozdobne najczęściej są przyczyną reakcji alergicznych: lilak pospolity, lilia czy jaśmin. Unikajmy także: nagietka, złocienia właściwego, bylicy, lawendy wąskolistnej, rumianku, pokrzywy zwyczajnej, wspomnienie rośliny często uczulają.                                                         brzoza brodawkowata


                                                                Kwiaty leszczyny


                                                                    Kwiaty lipy


                                                          Kwiaty bylicy


                                                                   Złocień właściwy
 
Rośliny bezpieczne
 

Dobrym zamiennikiem są rośliny owadopylne: czereśnia, jabłoń, głóg dwuszyjkowy, kasztanowiec krwisty, magnolia, berberysy, glicynie czy azalie. Warto w ogrodzie umieści rośliny dwupienne rodzaju żeńskiego które nie produkują pyłku są to: grusze, cisy, kasztanowiec czerwony, topola, tulipanowiec czy jarząb mączny. 


                                                                      Kwiat czereśni


                              Głóg szyjkowy


                                                                    Glicynia chińska


                                                               Jarząb mącznyJeżeli to możliwe zrezygnujmy z żywopłotów, niestety są one siedliskiem pyłków oraz kurzu. Jednak w momencie gdy nie możemy tego zrobić pamiętajmy o tym aby regularnie podcinać żywopłot i nie dopuszczać do zakwitnięcia. Unikniemy tym sposobem alergii wynikających z rośliny tworzącej żywopłot.
 

Rośliny zielne odpowiednie dla alergików to dzwonki, dalie, róże, pierwiosnki czy piwonie. Przyciągają one pszczoły także osoby uczulone na jady owadów błonkoskrzydłych np. pszczoły miodnej powinny ich unikać. Większość dużych kwiatów, delikatnie pachnących przyciąga owady. Na ratunek przychodzi mięta pospolita, której zapach uspakaja pszczoły. Wspomniany owad jest bardzo pożyteczny dla nas gdyż zapyla rośliny jeśli jednak obawiamy się go, zalecam postawić w swoim ogrodzie na rośliny ozdobne z liści np.: funkie, brunera wielkolistna, żurawka ogrodowa. 
 

                                                                               Dalia


                                                                      Żurawka ogrodowa


                                                                        Brunea wielkolistna


Alergikom nie powinny sprawiać problemu także: fiołki ogrodowe, petunie ogrodowe, begonie, niezapominajki czy miodunki. Jeżeli rzeczywiście nasi alergicy są wrażliwi na zapachy sugerowałabym rezygnacje z sadzenia ziół. Jednak gdy zapachy nie sprawiają im problemu można z powodzeniem pokusić się o: rozmaryn, szałwię, bazylię, lubczyk do doniczek jak i na rabaty. Myślę, że wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie.


                                                                          Fiołki ogrodowe                                                                      Miodunka ogrodowa

Warto pamiętać o tym, że największe pylenie roślin zachodzi w dzień w nocy proces zwalnia i ta pora jest bardziej odpowiednia do odpoczynku wśród zieleni dla alergików. Jeżeli mamy taką możliwość zostawmy prace porządkowe komuś kto nie cierpi na alergie, zmniejszy to nasz kontakt z alergenami.
 

Niestety z alergiami bywa różnie. W tekście podałam tylko przykłady roślin, które polecane są alergikom, pamiętajmy o tym, że i one mogą uczulać. Czasem wiedząc, że jesteśmy uczuleni na pyłek brzozy bo tak wychodzi nam w badaniach nie mamy żadnych objawów. Tak było u mnie, a innym razem nagle dostajemy alergii na pyłek rumianku chociaż nigdy nam ono nie wyszło w testach. Pamiętajmy o tym, że warto obserwować swój organizm i dostosowywać ogród do naszych potrzeb. Zwróćmy na to  uwagę, bo może właśnie racjonalne sadzenie roślin będzie rozwiązaniem uciążliwych dolegliwości. 
Znaleźliście coś dla siebie pośród moich propozycji? A może nie ograniczanie się i sadzicie wszystko co Wam się podoba?

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.

Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:
wpuszczonawmaliny.blogspot.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4849 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 31 Maja 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone