Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Krótki przewodnik dla zakładających trawnik

20 Maja 2014
Wiosna to doskonały moment na założenie trawnika – najlepszymi miesiącami są do tego kwiecień lub maj.

Rozpoczynamy od dobrego przygotowania podłoża. Najpierw sprawdzamy rodzaj gleby - jeśli jest luźna i piaszczysta, nadaje się do uprawy. Jeśli natomiast mamy ziemię gliniastą, to niezbędne jest dodanie piasku – nawet w ilości 3 – 4 m³ na każde 100 m² podłoża. „Częstym błędem przy przygotowaniu podłoża pod trawnik jest stosowanie zbyt dużej ilości ziemi torfowej. Optymalna ilość torfu to 5 – max.10 %. Torf dobrze trzyma wodę, ale jego zbyt duża ilość może spowodować uginanie się powierzchni – efekt dobrze znany z torfowisk. Bardzo dobrym dodatkiem organicznym do podłoża jest ziemia kompostowa” – mówi Mariusz Dąbrowski z OSTO.

►Po sprawdzeniu rodzaju gleby, spulchniamy podłoże, dodajemy ziemi organicznej lub piasku i mieszamy. Ten zabieg najwygodniej wykonywać glebogryzarką. Modelem, który doskonale sprawdza się przy zakładaniu trawników, jest Honda F220. Efektywność maszyny zapewnia silnik Honda GXV 57 o mocy 2 KM oraz bęben z 4 zestawami ostrzy, a pojemność zbiornika 0,67 l umożliwia ponad godzinną pracę. Glebogryzarka posiada wiele dodatkowych urządzeń współpracujących, które czynią z niej maszynę wielozadaniową, przydatną w pracach przydomowych przez cały rok. Jedna z wielu opcji to stosowanie F220 jako wertykulatora i aeratora.

►Po zmieszaniu wałujemy i grabimy ziemię na przemian, aby osiągnąć równą powierzchnię.

►Po tym możemy rozpocząć nawożenie przedsiewne i sianie trawy. Najlepsze w utrzymaniu są mieszanki trawnikowe – różne gatunki traw uzupełniają się wzajemnie i są bardziej odporne na choroby grzybowe.

►Ważnym zabiegiem przy zakładaniu trawnika jest podlewanie. Przez ok.1,5 miesiąca podlewamy teren codziennie albo nawet kilka razy dziennie, lecz małą ilością wody. Zasadą jest, aby utrzymać wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża. W mieszankach traw znajdują się są różne jej gatunki, które kiełkują w okresie od 7 do 30 dni.

►Pierwsze koszenie przeprowadzamy kiedy trawa osiągnie wysokość ok. 8-10 cm.

www.mojahonda.pl Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2593 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 20 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone