Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak stworzyć piękny zimowy ogród?

16 Stycznia 2018

W ciągu całego okresu zimowego, wiele osób pisze do mnie abym poleciła im na kolejny sezon rośliny, które zimą wyglądają dobrze i są idealną ozdobą ogrodów. Z racji tego, że po głowie chodzi mi parę propozycji, dziś Wam je przedstawie.

 

Na początku warto wspomnieć o drzewach iglastych. Nie zrzucają one igieł na zimę i wyglądają bardzo efektowne pod śnieżna pierzynką. Niestety nie polecam ich sadzić przy ulicy lub w miejscach gdzie mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem powietrza, są one wrażliwe na działanie tlenków siarki. Wynika to, z tego, że kumulują związki w igłach, których nie pozbywają się jesienią tak jak bywa to u drzew liściastych. Drzewa iglaste lubią kwaśne podłoże, nie straszne są im miejsca półcieniste jak i całkowicie zacienione. Nie będę w tym tekście sugerować, które drzewa iglasta są najpiękniejsze ja osobiście nie umiem się zdecydować. Sosny, świerki jadły każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli kupiliśmy na święta żywą choinkę w donicy, to wiadomo co zagości w naszym ogrodzie. Chyba nie muszę sugerować... 

Sosna czarna
 

 

Kolejnym ciekawym przykładem są rośliny, których pędy są dekoracyjne. Mowa tutaj np. o dereniu białym. Mimo tego, że krzew gubi liście na zimę, ozdoba pozostają czerwone pędy. Idealnie komponują one się z bielą śniegu, rozweselają nasz smutny zimowy ogród. Dereń lubi półcień jak i słońce, polecany do dużych ogrodów. Najlepiej wygląda sadzony w grupie. Gałązki równie dobrze prezentują się w bukietach. 

Dereń biały

 

 

W naszej florze istnieją także zimozielone rośliny liściaste. Moim faworytem jest aukuba japońska. Jest to krzew liściasty, który dorasta do 2m wysokości. Główna ozdobą są błyszczące, żółto nakrapiane liście. Najlepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych, bez dostępu do bezpośredniego światła (łatwo dochodzi do zjawiska poparzenia liści). Niestety nie do końca jest to gatunek mrozoodporny. W ostre zimy przemarza, ale jeśli taka się zapowiada wystarczy okryć go agrowłóknina (zwłaszcza we wschodniej Polsce). Aukubę można uprawiać w gruncie jak i w pojemnikach. O tyle wygodniejsza jest uprawa w pojemniku gdyż w momencie gorszej pogody wnosimy roślinę do pomieszczenia. Lubi gleby żyzne i przepuszczalne o pH obojętnym ub lekko kwaśnym.  

Aukuba japońska

 

 

Na koniec koniecznie chciałabym polecić do zimowego ogrodu berberysy. Te piękne krzewy są bardzo trwałe. Liście długo utrzymują się na roślinie, a aż do wiosny możemy obserwować czerwone owoce na pędach. Rośliny idealnie nadają się do obsadzenia skalniaków, na obwódki czy jako pojedyncze krzewy (krzew nadają się do formowania). Posiadają kolce, owoce są źródłem pokarmu dla ptaków przez całą zimę. Lubi miejsca słoneczne i dobrze rośnie praktycznie na każdym umiarkowanie wilgotnym podłożu. 

 


 

Berberys zimą

 


 

Oszronione owoce berberysu

 

 

Sezon zimowy nie do końca wszystkim kojarzy się z pięknym ogrodem. Myślę, że jak najbardziej trzeba to zmienić. Dobierajmy tak rośliny aby mogły one stanowić ozdobę nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią oraz zimą. Chociaż zima wciąż do nas na dobre nie przyszła, to czuje  że nie zapomni o nas w tym roku. Jeszcze nie raz  w tym sezonie okryje nasze rośliny puchatą pierzyną.

 

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu: 
wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 


 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1810 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 16 Stycznia 2018

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone