Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Pielęgnacja żywopłotu

1 Kwietnia 2015
Żywopłot, pojedyncze krzewy jak i kompozycje z krzewów stanowią ważny element kreowania przestrzeni i aranżacji ogrodów czy parków. Ten potencjał estetyczny dostrzegli już kreatorzy włoskich ogrodów renesansowych i stylu francuskiego, nadając krzewom wyrafinowane formy.


>> Jakie nożyce do żywopłotu?

Warto także dostrzec jeszcze inne walory żywopłotów, np.:

  • stanowią naturalną osłonę posesji, prywatności i spokoju mieszkańców,
  • pełnią funkcję naturalnych ekranów akustycznych – tłumią hałas,
  • są także formą zapory przeciwwiatrowej,
  • stanowią naturalny filtr oczyszczający powietrze,
  • dają też ptakom bezpieczne schronienie, dlatego przed przycinaniem krzewów warto sprawdzić czy wśród gałązek są gniazda i poczekać z pracą do końca okresu lęgowego.

Zatem, by żywopłot mógł spełniać wszystkie powyższe funkcje, powinien być „okazem zdrowia” czyli gęsty i  silnie rozkrzewiony. Ten efekt można osiągnąć za pomocą systematycznej i prawidłowej pielęgnacji, a jedną z jej form jest przycinanie – odmładzające i formujące. Intensywność przycinania powinna być dostosowana do gatunku krzewów w kontekście rozwoju rośliny i właściwych terminów, dla których punktem odniesienia jest pora kwitnienia.

Przedwiośnie i wczesna wiosna, zależnie od panującej aury, to okres pierwszego przycinania krzewów - nie dotyczy to roślin kwitnących wiosną, które można przycinać dopiero po kwitnieniu oraz gatunków „płaczących”. O tej porze roku, przed wznowieniem wegetacji, dobrze jest przyciąć żywopłoty iglaste, np. z  cyprysików, jałowców i żywotników. Rośliny, które osiągają duże przyrosty w sezonie, można przycinać kilka razy: wiosną, latem w miarę potrzeb - czyli wielkości przyrostu i nie później niż do połowy sierpnia. Tylko gatunki wysoce odporne na mróz można przycinać do późnej jesieni. W takich przypadkach, celem przycinania gatunków liściastych – np. żywopłotów grabowych, jest pozostawienie na młodych przyrostach liści przez okres zimy.

Rodzaje przycinania krzewów

Cięcie odmładzające polega na usunięciu starych, uszkodzonych i połamanych gałązek. W przypadku żywopłotów nieformowanych, powinniśmy  odmładzać rośliny wycinając co roku 1/3 najstarszych  ich części. Zabieg należy tak wykonywać, by wyprowadzać koronę na zewnątrz, dzięki czemu eliminuje się krzyżujące się pędy i zapewnia odpowiedni dostęp światła.

Przycinanie formujące stosujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek krzewu czyli ze względu na szybkość przyrostu, nadając im zaplanowany przez nas kształt, który następnie należy kontrolować. Formowanie krzewów stwarza szeroką paletę możliwości aranżacji przestrzeni w ogrodzie, zależnie od charakterystyki rosnących gatunków oraz wyobraźni i własnej wizji. Najczęściej spotykaną formą jest „mur” okalający posesję czy ogród. Ale nie musi on być jednolity – można mu nadać kształt fali lub wykreować w nim łuk czy „okna”, w których następnie można umieścić rzeźbę ogrodową lub kompozycję kwiatową.

Zalecaną przez profesjonalistów formą jest trapez, który zapewnia równomierny dostęp światła do wszystkich pędów i gałązek – tych w głębi krzewu, w dolnych partiach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu liście czy igły są pięknie wybarwione na wszystkich powierzchniach. Kształt trapezu sprawdza się w przypadku większości gatunków krzewów, np. grabu, cisu, buku, żywotnika, cyprysika. Gatunki cieniolubne, jak np.: buk, grab i cis, można także kształtować w prostopadłościan – w tym przypadku dolna strefa roślin ma ograniczony dostęp do światła. Natomiast krzewy charakteryzujące się większym rozgałęzieniem, np. ligustr, mogą być formowane w łuki, które są efektownym elementem kształtowania przestrzeni w ogrodzie. 

Więcej przeczytasz na  www.honda.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2792 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 1 Kwietnia 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone