Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

KWIECIEŃ w ogrodzie

15 Maja 2014
Kwiecień jest miesiącem intensywnych prac w naszym ogrodzie. Pod koniec miesiąca, gdy warunki pogodowe będą odpowiednie (temperatura ustabilizuje się powyżej 0°C), można rozpocząć zdejmowanie osłon ochraniających krzewy i drzewa zimą.

Pomysł na ogród przypomina: Należy robić to w pochmurny dzień, ponieważ wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury.

Wiosenne porządki w ogrodzie rozpoczynamy od zagrabienie i i usunięcia zanieczyszczeń z trawnika i grządek oraz od nawożenia gleby. Należy również usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz wrażliwych bylin i traw. Wysadzamy cebule roślin, które zakwitną w ogrodzie latem. Kwiecień to optymalna pora na dzielenie i przesadzanie bylin, takich jak: dzwonek, fiołek, ostróżka, barwinek, goździk, rudbekie, czy liliowiec.

Poza tym sadzimy, nawozimy i przycinamy róże. Róże nie przyciete w marcu podcinamy teraz. Nie powinniśmy również zapomnieć o ściółkowaniu gleby pod azaliami, różanecznikiem i wrzosami. Cebule roślin kwitnących latem wysadzamy do ogrodu. Z wysianych w lutym i marcu nasion roślin jednorocznych przepikujemy siewki do świeżego podłoża, utrzymując w nim dobrą wilgotność i temperaturę.

W tym miesiący wykonujemy również pierwsze koszenie trawnika w tym roku oraz sadzimy trawy ozdobne. W związku z tym musimy zacząć od starannego przygotowania terenu i regularnym podlewaniu wschodzących nasion. Najlepszą porą wysiewu nasion jest druga połowa kwietnia. Należy pamiętać, że im cieplejsza ziemia tym nasiona szybciej kiełkują. Poza tym pamietajmy, że nasiona trawy wysiewamy tylko w suchy i bezwietrzny dzień.

W kwietniu powinniśmy też zakończyć już zimowe cięcie w sadzie. Przycinany między innymi brzoskiwnie, morele, krzewy winorosli i jeżyny. Zwróćmy uwagę na uszkodzone młode drzewka. Konieczne będzie ich przycięcie jeśli przymarzły lub zostały nagdryzione. Wszelkie rany powstałe po przycięciach szybko się zabliźnią.

Kwiecień to oczywiście też idealny czas na sadzenie nowych drzewek. Pod koniec miesiąca możemy sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Sadząc żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę pamiętajmy, aby przyciąć rośliny po posadzeniu na wysokości około 30 cm. W marcu można także przesadzać drzewa i krzewy. Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać. W kwietniu sadzimy również iglaki i inne gatunki zimozielone.

W tym wiosennym okresie możemy również rozpocząć wszelkie prace nad ogrodem skalnym. Czwarty miesiąc roku jest czasem, kiedy można już wysiewać prawie wszystkie rośliny do ziemi, wyjątek stanowi fasola, ogórki, dynia i melony. Można natomiast wysadzić kapustę oraz sałatę a także zasiać kolejną część rzodkiewki i sałaty. To także miesiąc dla warzyw późnych, a więc dla białej, czerwonej, włoskiej kapusty, kalarepy, brukselki. Nie zapomnijmy, rzecz jasna, o wiosennych opryskach. Oprysk musimy uzależnić od pogody, najlepszym terminem będzie połowa kwietnia lub początek maja. W połowie miesiąca zasilamy zarówno drzewa, jak i krzewy nawozem wieloskładnikowym.

Pomysł na ogród radzi: Jeśli zaś nie przekopaliśmy nawozu organicznego w naszym sadzie, właśnie teraz przyszła pora na to, aby jak najszybciej nadrobić zaległości. Musimy wiedzieć, że kompost i inne nawozy organiczne poprawiają stan fizyczny gleby, wskutek powolnego rozkładu dostarczają roślinom składników pokarmowych.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4177 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone