Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jesienne porządki w ogrodzie. To ważny czas dla twoich roślin i trawnika!

22 Października 2019

Temperatury spadają, słońce zachodzi coraz wcześniej, a za oknami liście mienią się tysiącem kolorów. Jesień to czas, kiedy wielu ogrodnikom-amatorom wydaje się, że nie mają już nic do zrobienia przed domem. Nic bardziej mylnego! Praca wykonana w tym czasie pozwoli przygotować zieleń na nadchodzące mrozy, a w konsekwencji umożliwi nam cieszenie się pięknym ogrodem na wiosnę.

 

Marząc o tym, żeby ogród zachwycał nasze i sąsiadów oczy wiosną i latem przyszłego roku, trzeba odpowiednio o niego zadbać w październiku i listopadzie. Przed pierwszymi przymrozkami należy wykonać szereg czynności, które pozwolą naszym roślinom przetrwać zimowy czas, sprawią że gleba będzie w kolejnym sezonie żyzna i płodna, a trawnik zachwyci soczystą zielenią. Złota polska jesień zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a praca w ogrodzie pozwoli skorzystać z ostatnich ciepłych dni i naładować akumulatory przed ciemną i mroźną zimą.

 

Nowoczesne alternatywy dla grabi
 

Kluczowym zadaniem dla ogrodników jest oczyszczenie trawnika z opadłych liści, mchu, obumarłych elementów roślin, a także gałęzi. Tradycyjną pomocą przy tej pracy są grabie, ale rozwój technologii sprawia, że wielogodzinne, żmudne grabienie liści, może być przeszłością! Nowocześni ogrodnicy stawiają na dmuchawy lub odkurzacze ogrodowe. Pierwsze pozwalają w łatwy sposób zgromadzić niepożądane elementy w jednym miejscu, dzięki czemu późniejsze zapakowanie ich w worki i usunięcie z trawnika jest banalnie proste i szybkie. Odkurzacz wciąga je z kolei do specjalnego zamontowanego worka. Co ciekawe, urządzenia renomowanych producentów są zaprojektowane w ten sposób, że nierzadko odkurzacz łatwo można przezbroić w dmuchawę, dzięki czemu można uniknąć kupowania dwóch sprzętów.
  

- Do oczyszczania dużych powierzchni polecam odkurzacz ogrodowy SH 86 firmy STIHL. To niezwykle wydajne urządzenie po przezbrojeniu może być również stosowane jako dmuchawa do liści. Użytkownik otrzymuje tak naprawdę dwa urządzenia w cenie jednego. Podobne możliwości daje tańszy i lżejszy odkurzacz elektryczny SHE 71, ma jednak mniejszą moc, więc lepiej sprawdzi się na mniejszych powierzchniach – analizuje ekspert firmy STIHL, Jarosław Ptak.
 

Zarówno dmuchawy, jak i odkurzacze, występują w wariancie spalinowym, elektrycznym i akumulatorowym. Coraz popularniejsze stają się te o napędzie akumulatorowym, które są lżejsze, prostsze w obsłudze, a na niewielkich powierzchniach przydomowych ogrodów radzą sobie znakomicie. Dzięki większej mocy, dla profesjonalistów wciąż jednak sprzętem pierwszego wyboru są urządzenia spalinowe.

 

Dmuchawy i odkurzacze doskonale sprawdzają się także przy jesiennym oczyszczaniu rynien z zalegających liści. Oferowane prze firmę STIHL dodatkowe akcesoria pozwalają wykonywać te niezbędne zabiegi z ziemi, bez ryzykownego wchodzenia na drabinę i szafowania zdrowiem.

 


 

Nie zapomnij o trawniku
 

Chociaż trawa jesienią rośnie wolniej, nie należy zapominać o jej koszeniu. Ostatnie takie zabiegi należy wykonać przed pierwszymi przymrozkami. Jesienią trawnik należy zostawiać nieco dłuższy, ponieważ zbyt krótko przystrzyżony będzie narażony zimą na przemarznięcie, co negatywnie wpłynie na jakość zieleni wiosną. Prawidłowa długość koszenia to 4 centymetry. Ważne jest również podlewanie trawy i roślin. Pomimo niższej temperatury nie zawsze gleba jest wystarczająco nawilżona. Należy brać to pod uwagę i pamiętać o tej czynności w przypadku braku deszczu. 

 


 

Zadbaj o swój sprzęt
 

Nie tylko rośliny potrzebują uwagi przed zimą. Zadbać należy również o narzędzia ogrodowe, które w trakcie mrozów będą „odpoczywać” w altanie, piwnicy, czy składziku. Wszystkie kosy czy kosiarki, nożyce, dmuchawy i inne sprzęty pozwalające ogrodnikowi czerpać przyjemność z komfortowej pracy w ogrodzie powinny zostać przed mrozami oczyszczone z resztek trawy czy liści, umyte i schowane tak, żeby nie groziło im zamoknięcie czy skrajnie niskie temperatury. Tak samo należy postąpić z meblami ogrodowymi, jeżeli chcemy by w kolejnym sezonie wciąż spełniały swoje funkcje, nie strasząc rdzą czy próchnem. Te kilka czynności pozwoli z czystym sumieniem i poczuciem dobrze wykonanego obowiązku cieszyć się z zimowego odpoczynku, a jednocześnie sprawi, że z entuzjazmem będziemy wypatrywać wiosny, kiedy nasz – odpowiednio przygotowany jesienią – ogród, będzie piękniejszy niż kiedykolwiek wcześniej!

Więcej informacji na stronie: 
www.stihl.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1010 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 22 Października 2019

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone