Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jak dbać o trawnik by zawsze był zielony i zdrowy? Lista ,,must have" każdego ogrodnika

13 Sierpnia 2020
Piękny i zadbany ogród to marzenie wielu osób. Zwłaszcza teraz – w okresie wakacyjnym jest to idealne miejsce relaksu i wypoczynku. Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy, warzywa i owoce, ale przede wszystkim trawnik. Pielęgnacja zielonego podłoża nie jest wcale tak prosta jak się wydaje. Żeby właściwie zadbać o trawę, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Narzędzia do strzyżenia i koszenia

Trawnik wymaga regularnego koszenia i strzyżenia, dlatego niezbędnym narzędziem jest odpowiednia kosiarka. Rodzaj urządzenia dobiera się do wielkości ogrodu. Niewielkie metraże, do 50 m2 pielęgnuje się kosiarkami ręcznymi bębnowymi. Nie jest to uciążliwe, koszenie trwa kilka minut i najlepiej wykonywać je dwa razy w tygodniu. Ogrody o powierzchni 50-500 m2 kosi się urządzeniami elektrycznymi. Najlepsze są kosiarki o szerokości koszenia 30-40 cm. Kosiarki elektryczne są lekkie i zwrotne, jedynym mankamentem jest przewód, który może przeszkadzać w trakcie pracy. Do pielęgnacji trawników większych niż 500 m2 używa się kosiarek spalinowych z mocą od 3,5 KM do 5,5 KM. Szerokość koszenia pola w tych urządzeniach wynosi nawet 55 cm. Kosiarki nie są jedynymi urządzeniami do przycinania trawy. Warto mieć również pod ręką produkty do strzyżenia jak np. nożyce do trawy Fiskars. Takie narzędzia pozwalają bardzo szybko przystrzyc trawę, nawet w trudno dostępnych miejscach. Nożyce wysokiej jakości są lekkie i trwałe, konstrukcja pozwala pracować jedną ręką. Taki produkt jest świetnym dodatkiem do kosiarki.

Produkty do usuwania chwastów

Czasami zdarza się, że przydomowe podłoże wymaga przekopania i usunięcia chwastów. Tylko właściwie przygotowana ziemia jest gwarantem wzrostu trawy. W zależności od kondycji podłoża, przydatne będą grabie i opryskiwacze. Pojedyncze chwasty można usunąć motyką lub łopatą. W przypadku dużych ogrodów, niezbędne są środki chemiczne. Należy zaopatrzyć się w ręczny opryskiwacz z lancą na wysięgniku i specjalną herbicydową osłoną na dyszy. Pojemność opryskiwacza dobiera się do powierzchni trawnika (2, 5, 8l). Po gruntownym odchwaszczaniu, pojedyncze elementy można usunąć ręcznie lub przy pomocy długiego noża albo wyrywacza chwastów.

Narzędzia do porządkowania

Jeśli chcemy, by nasz trawnik wyglądał dobrze, musimy regularnie go porządkować. Niezbędne są do tego motyki, grace i pazurki. W ogrodzie często pojawiają się opadłe liście, filc i skoszona trawa. Zbiera się je za pomocą grabi wachlarzowych. Są one lekkie, sztywne i elastyczne, bardzo często posiadają zęby ze stalowego drutu.

Jak widać pielęgnacja trawnika nie kończy się na koszeniu. Bardzo ważne jest już samo przygotowanie podłoża. Nie mniej jednak, na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego typu narzędzi, które ułatwiają pielęgnację trawy w ogrodzie. Nie da się ukryć, że na ładnie wyglądającym trawniku, zestaw wypoczynkowy prezentuje się o niebo lepiej.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 865 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 13 Sierpnia 2020

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone