Wyszukaj w serwisie:
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Owocowy WRZESIEŃ

15 Maja 2014
Wrzesień dla ogrodomaniaków jest miesiącem pracowitym. Im więcej czasu poświęcimy na pielęgnację roślin w tym czasie, tym nasz ogród w przyszłym roku będzie wyglądał piękniej.

Wrzesień to również okres dużych zmian.

Pomysł na ogród przypomina: Sadzimy i przesadzamy rośliny, zbieramy nasiona, porządkujemy ogród przed zimą. Wszystko po to, aby efekty naszej jesiennej pracy ujrzeć wiosną!

Drzewa i krzewy

Do połowy miesiąca przesadzamy i sadzimy iglaki bez bryły korzeniowej, przesadzamy też drzewa i krzewy liściaste.

Z pędów róż powtarzających kwitnienie usuwamy więdnące kwiaty, aby krzewy dłużej kwitły. Zaś różom, które nie powtarzają kwitnienia możemy przyciąć pędy i przygotować teraz sadzonki pędowe.

Po raz ostatni w tym sezonie strzyżemy żywopłoty formowane. Jeśli pod drzewami i krzewami zalegają zgniłe owoce, nie zapominajmy o ich zebraniu i zniszczeniu, aby nie stanowiły źródła infekcji.

We wrześniu pamiętajmy o cięciu pielęgnacyjnym i przerzedzaniu korony śliw węgierek, mirabelek i renklod oraz drzewek owocowych jabłoni i grusz.

W końcu nadszedł również czas na zbiory owocowe! Zrywanie z drzew soczystych jabłek i gruszek powinniśmy rozpocząć 1 -2 tygodni przed osiągnięciem ich dojrzałości lub wtedy, kiedy pierwsze owoce samodzielnie zaczną spadać z drzew. Zbieramy również wczesne odmiany winorośli, jeżyny oraz powtarzające się odmiany truskawek i malin. Idealne do zebrania będą już orzechy włoskie, pod warunkiem, że opadły już z drzew.


Byliny i rośliny jednoroczne i dwuletnie

Pierwsze dni września to ostatnie chwile, aby posadzić rozsadę dwuletnich roślin ozdobnych, na przykład bratków, dziewann, dzwonków ogrodowych, malw, niezapominajek, stokrotek, czy goździków.

Podobnie jak w ubiegłych miesiącach wyrywamy chwasty i spulchniamy glebę, w czasie ciepłych dni nie zapominajmy nadal o podlewaniu roślin.

Wrzesień to również idealny czas na zebranie nasion, aby uniknąć corocznego ich zakupu. Możemy zebrać nasiona z torebek czy strąków i mieszków w pogodny i słoneczny dzień, gdy w powietrzu nie ma zbyt wiele wilgoci.

Systematycznie obcinamy przekwitające kwiaty.

Początek września to czas na usunięcie roślin jednorocznych, które już przekwitły i nie są już dekoracją naszego ogrodu.

Teraz nasze ogrodowe oazy ozdabiają między innymi kwitnące astry, dalie, krokusy jesienne, mieczyki, mydlinica, zawilec jesienny i złocienie. Mogą pojawiać się już zimowity. Tymczasem kończą kwitnienie acidantery, barwinek, bodziszek, dzwonek karpacki, floksy, lilie, mieczyki, słoneczniki, rozchodniki, tawułki.

Wrzesień to również rewelacyjny czas na sadzenie wrzośców. Z pewnością ich obfite kwitnienie zaobserwujemy wczesną wiosną.
W tym czasie zachwycą nas również wrzosy. Do wyboru mamy różne odcienie bieli, fioletu i różu.

Rośliny cebulowe i bulwiaste

We wrześniu wykopujemy te rośliny, które nie lubią niskich temperatur. Będą to przede wszystkim mieczyki, kiedy ich liście są zielone. Co 2 - 3 lata wykopujemy też lilie, które rosły kilka lat na tym samym miejscu. Pod koniec miesiąca wykopujemy accidanery, eukomisy, ismeny i tygrysówki. Dalię, galtonię i jaskier pełnokwiatowy przechowujemy przesypane ziemią, torfem lub piaskiem.

W pierwszej połowie września sadzimy natomiast zimujące w gruncie rośliny cebulowe, takie jak: narcyz czy przebiśnieg, a w dalszej kolejności hiacynty, krokusy, szafirki oraz śnieżyce i tulipany.

W ogrodzie ozdobnym odchwaszczamy, spulchniamy glebę i oczywiście, nie zapominamy o regularnym podlewaniu w czasie upałów.

Wrzesień bywa również pierwszym miesiącem po lecie, kiedy występują pierwsze przymrozki. Pamiętajmy wówczas o przeniesieniu roślin doniczkowych z balkonów i tarasów.

Ogród warzywny

Obfitość plonów w ogrodzie właśnie teraz osiąga apogeum – cieszymy się zarówno z ziół, jak i owoców i warzyw. Zbieramy we wrześniu ogórki, fasolę, bób, cukinię, paprykę, pomidory, oberżynę, marchew, pietruszkę, selery, buraki, oraz czosnek i cebulę, a także kalafiory, kapustę, sałatę, brokuły, kalarepę i rzodkiewkę. Wrzesień to również czas wykopków.

Mimo, że coraz częściej pojawiają się zimne noce, a nawet przymrozki, na początku września możemy jeszcze wysiać późne odmiany rzodkiewki, rzeżuchy, kopru, czy rukoli. Plony zdążymy jeszcze zebrać przed nadejściem zimy.

Staw

Właściciele stawów w ogrodach na początku września powinni posadzić i podzielić rozrośnięte rośliny strefy bagiennej. We wrześniu niestety nie możemy już sadzić roślin wodnych. W tym okresie zajmijmy się przygotowaniem roślin do zimowania, tzn. przytnijmy pędy roślin kilka centymetrów powyżej miejsca, z którego wyrastają korzenie. Wrażliwe rośliny wodne powinniśmy przenieść na czas zimy do ciepłego i wodnego pomieszczenia. Najwrażliwsze – na przykład uprawiane na obrzeżach stawów centedeskie etiopskie czyli kalle przenosimy w głębsze miejsca stawu (poniżej 1m). Jeśli nasz zbiornik jest płytszy, lepiej grzybienie włożyć do pojemnika z wodą i pozostawić z widnym miejscu. Te mniej wrażliwe rośliny opuśćmy troszkę głębiej w stawie.

Oczyszczamy wodę w zbiornikach z opadających liści. Trzeba to robić regularnie, aby gnijące resztki nie zanieczyszczały wody i nie zabierały tlenu rybom.

Nad lustrem wody możemy rozwinąć siatkę, która ochroni oczko przed spadającymi liśćmi.

Trawnik

Pomysl na ogród radzi: Dbając o trawnik kosimy go nie rzadziej niż raz w tygodniu, gdyż w tym okresie trawa rośnie nadal dość intensywnie. Tradycyjnie należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Wrzesień jest również bardzo dobrą porą na zakładanie nowych trawników oraz renowacji tych, które uległy zniszczeniu. Przy ładnej i słonecznej pogodzie możemy nanieść na trawnik cienką warstwę kompostu.

Autor: Eliza Łozińska-AugustynekGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2461 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 15 Maja 2014

Podziel się    

Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone