Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ogrody zimowe

18 Maja 2014
Znane do tej pory przede wszystkim jako elementy architektoniczne pałaców czy willi, przeszklone oranżerie przeżywają swoisty renesans. Przy czym obecnie pojawiają się one nie tylko przy luksusowych willach, ale a także przy mniejszych i skromniejszych domach jednorodzinnych lub nawet jako zabudowy loggii w budownictwie wielorodzinnym. Skąd popularność tego typu rozwiązania, które kojarzone jest jednak w dalszym ciągu tylko i wyłącznie z luksusem?

Otóż ogrody zimowe, oprócz tych czysto luksusowych, spełniają też wiele funkcji praktycznych. Przylegająca do ściany budynku przeszklona konstrukcja działa jak bufor cieplny – w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku. Stanowi dodatkowa barierę przed wiatrem, deszczem, kurzem. Zwiększa również izolację akustyczną, wygłuszając dochodzące z zewnątrz hałasy. Dobudowany do budynku ogrzewany ogród to także świetny sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej niewielkich domów. A luksus? Za luksus niewątpliwie można uznać możliwość przebywania przez cały rok w pełnym roślin, nasłonecznionym pomieszczeniu.

Ogród w planie...

Decyzje o budowie ogrodu zimowego najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Uwzględnienie ogrodu w projekcie ułatwi stworzenie spójnej bryły budynku, umożliwi zaprojektowanie oranżerii nawet w tak nietypowym miejscu jak środek domu. Pozwoli też precyzyjnie zaplanować połączenie ścian z konstrukcją ogrodu. Natomiast dobudowanie ogrodu do budynku już istniejącego będzie podlegać pewnym ograniczeniom – konstrukcje ogrodu należy stylistycznie skomponować z budynkiem o określonych już kształtach. Także połączenie ogrodu z wybudowanym wcześniej domem może wymagać specjalnych zabiegów adaptacyjnych, jak np. wzmacnianie ścian nośnych, do których dobudowana będzie konstrukcja ogrodu, wykonywanie nowych fundamentów czy wzmacnianie, izolowanie tych już istniejących.

Jaki ogród?

Decydując się na ogród zimowy, należy ściśle określić funkcje, jakie ma on spełniać. Od jego przeznaczenia zależy bowiem, z jakich materiałów powinien być wykonany, w jaki sposób połączyć go z budynkiem mieszkalnym.

Jeżeli ogród ma służyć tylko jako weranda, jako miejsce gdzie zimą przechowuje się delikatne rośliny, wystarczy zdecydować się na ogród nieogrzewany. Konstrukcja tego typu jest oddzielona od przestrzeni mieszkalnej, dlatego nie musi spełniać wygórowanych warunków dotyczących izolacyjności cieplnej. W związku z tym do budowy ogrodów nieogrzewanych stosuje się tzw. zimne profile (aluminiowe czy PCW), wystarczające jest także pojedyncze przeszklenie. Pomimo zastosowania materiałów „zimnych”, temperatura w ogrodzie nieogrzewanym w zimie nie spada poniżej 0ºC, najczęściej utrzymuje się w granicach 5º -15ºC.

Natomiast, jeżeli ogród ma spełniać funkcje pomieszczenia całorocznego (salonu, jadalni, gabinetu) konieczne jest wybudowanie tzw. ogrodu ciepłego – ogrzewanego, w którym temperatura nie spada poniżej 10ºC i utrzymuje się na poziomie 15º - 20ºC.

Ponieważ ogród całoroczny stanowi integralną cześć powierzchni mieszkalnej, musi być zbudowany z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, które nie spowodują strat ciepła. Szkielet ogrodów ogrzewanych wykonywany jest z profili ciepłych – drewnianych lub aluminiowych izolowanych termicznie. Jako przeszklenia w konstrukcjach tego typu najczęściej stosowane są szyby zespolone, wypełniane gazem szlachetnym, których współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza 1,1 W(m²/K).

Z której strony świata?

Od przeznaczenia ogrodu zimowego powinna też być uzależniona jego lokalizacja. Co prawda można uznać, że niezależnie od stron świata najpiękniej i najpraktyczniej spełnia się oranżeria umieszczona na elewacji od strony ogrodu, z widokiem na tenże ogród, pełniąca funkcje pomostu pomiędzy wnętrzem domu a jego ”zielonym” otoczeniem. Warto jednak przy tym pamiętać, że odpowiednie usytuowanie ogrodu względem stron świata ma ścisły związek z nasłonecznieniem tego pomieszczenia, co wpływa na panujące w nim warunki, ale także na ogólny bilans energetyczny budynku.

Przez cały rok najintensywniej nasłonecznione są ogrody usytuowane na ścianie południowej. Taka lokalizacja ogrodu w pełni wykorzystuje jego działanie jako bufora cieplnego, który przejmując energię słoneczną w zimie dogrzewa dom, natomiast w lecie nie dopuszcza do jego przegrzania.

Na całodzienne intensywne działanie słońca, zwłaszcza w lecie, są także wystawione ogrody zachodnie. Tego typu ogrody, posiadające dzięki znacznemu doświetleniu odpowiednie warunki do hodowli roślin ciepłolubnych i egzotycznych, doskonale pełnią rolę tradycyjnych oranżerii.

Ogrody wschodnie są mocno nasłonecznione tylko w godzinach porannych, natomiast po południu nie są już narażone na tak intensywne doświetlanie. Taki umiarkowany kontakt z bezpośrednim słońcem świetnie sprawdza się w ogrodach wykorzystywanych jako typowe pomieszczenie domowe, np. jako jadalnia czy salon.

Najsłabiej oświetlone są ogrody północne. Niewielka ilość docierającej do nich energii słonecznej nie ma wielkiego wpływu na bilans energetyczny budynku, nie zapewnia też dostatecznego doświetlenia roślinom egzotycznym. Trudno więc uznać, że spełniają one funkcje typowe dla ogrodów zimowych. Ze względu jednak na to, że północne oświetlenie jest bardzo równomierne i delikatne, ogrody te są niezastąpione jako pracownie plastyczne.

Żeby nie przegrzać ogrodu...

Przeszklony ogród przez cały dzień, w mniejszym lub większym stopniu narażony jest na znaczne nasłonecznienie, które może powodować przegrzanie pomieszczenia. Dlatego tak istotne jest zastosowanie w ogrodzie odpowiedniego systemu wentylacji, odpowiedzialnego za odprowadzanie nagrzanego powietrza, a także wytwarzanej przez roślinność pary wodnej.

Niezbędnym minimum jest zapewnienie możliwości wietrzenia, poprzez otwarcie okien czy drzwi (producenci często stosują np. systemy uchylanych okien dachowych).Tego typu rozwiązanie może jednak okazać się mało skuteczne, szczególnie w okresie zimowym. Dobrze sprawdza się natomiast wentylacja za pomocą systemu umieszczonych przy podłodze wietrzników, przez które napływa świeże powietrze, i umieszczonych na dachu wywietrzników, odprowadzających nagrzane powietrze na zewnątrz. Prawidłowe wietrzenie ogrodu zapewnia też system wywietrzników otwieranych elektrycznie poprzez urządzenie sterujące wyposażone w termostat. Tego typu rozwiązanie umożliwi utrzymanie odpowiednich warunków w ogrodzie także podczas nieobecności mieszkańców.

Przed nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym nagrzaniem pomieszczenia można je też chronić poprzez stosowanie zasłon przeciwsłonecznych. Pionowe, przeszklone ściany ogrodu można w razie potrzeby przesłaniać tradycyjnymi żaluzjami, roletami czy po prostu zasłonami. Natomiast umieszczone pod kątem połacie dachu, wymagają zamocowania prowadnic, w których montuje się rolety lub żaluzje. Przeszklenia ogrodu można także okleić specjalną, przyciemnianą folią. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnego rodzaju szkła bądź to barwionego w masie, bądź powlekanego odbijającą światło powłoką.
S
tosowanie zasłon przeciwsłonecznych jest szczególnie niezbędne w ogrodach południowych i zachodnich, ale warto także osłaniać pozostałe typy ogrodów. Możliwość kontrolowania stopnia nasłonecznienia sprawia, że możliwe jest korzystanie z ogrodów nawet w tym czasie, kiedy najmocniej operujące słońce czyni pobyt w nich trudny do zniesienia.

Materiały konstrukcyjne

Szkielet ogrodu
Konstrukcja nośna ogrodu musi być sztywna i wytrzymała. Wykonuje się ją z materiałów takich jak drewno, PCW, aluminium, a także z zespolonych profili wykonanych z drewna i aluminium.

Do produkcji szkieletów drewnianych używa się obecnie drewna klejonego warstwowo, impregnowanego ciśnieniowo środkami grzybobójczymi i owadobójczymi. Dzięki takiej obróbce drewniane elementy są odporne na paczenie, a także na działanie grzybów. Drewniane profile zapewniają konstrukcji bardzo dobrą sztywność i wytrzymałość, umożliwiają tworzenie szkieletów nawet o stosunkowo dużej rozpiętości. Drewno zapewnia także bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Szkielety wykonane z profili drewnianych wymagają jednak dość częstych zabiegów odnawiających i konserwujących całość konstrukcji.

Konstrukcje aluminiowe są trwałe, zapewniają całkowitą szczelność, a ponadto są łatwe w kształtowaniu. Ponieważ aluminium jest materiałem o słabej izolacyjności cieplnej, w przypadku konstrukcji przeznaczonej do ogrodów ogrzewanych konieczne jest stosowanie profili izolowanych przekładkami termoizolacyjnymi.

Do produkcji szkieletu z polichlorku winylu używa się profili wielokomorowych. Ponieważ PCW jest materiałem o niewielkiej sztywności, konieczne jest wzmocnienie profili stalowymi kształtownikami, które zapobiegają odkształceniu konstrukcji. Pomimo takiego wzmocnienia, profili PCW nie powinno się używać do wykonywania szkieletów o dużych rozmiarach. Profile PCW przeznaczone do budowy ogrodów ogrzewanych muszą być izolowane specjalną wkładką termiczną.

Konstrukcje ogrodów można także wykonać z profili drewnianych zespolonych od zewnątrz z aluminium lub PCW. Jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwala wyeliminować wady poszczególnych materiałów. Systemy takie zapewniają konstrukcjom doskonałą szczelność i sztywność. Wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych drewno jest zabezpieczone od zewnątrz przez aluminium czy PCW, wewnątrz natomiast pozwala cieszyć się jego naturalną urodą.

Przeszklenia
Jako wypełnienia szkieletu konstrukcji najczęściej używane jest szkło, przy czym wykorzystywane do szklenia tafle szkła mogą mieć różne właściwości.

Zwykłe, pojedyncze szyby używane są do ogrodów nieogrzewanych. Wymagające zwiększonej izolacyjności cieplnej ogrody ogrzewane szklone są najczęściej szkłem zespolonym, wykorzystującym najczęściej szyby niskoemisyjne, ograniczające ucieczkę ciepła na zewnątrz. W ogrodach wystawionych na mocne nasłonecznienie warto stosować szyby przeciwsłoneczne z powłoką antyrefleksową lub barwione w masie.

Zadaszenia, bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne (np. spadające gałęzie), powinny być wykonane z szyb hartowanych. W przypadku tak dużej powierzchni przeszkleń, jaką mają ogrody zimowe, rozsądnym wydaje się być stosowanie bezpiecznego szkła zabezpieczonego folią, dzięki której, w wypadku stłuczenia szyba pozostaje w jednym kawałku. Przeszklenia można także wykonać z płyt poliwęglanowych lub akrylowych. Jest to jednak rzadziej stosowane rozwiązanie, ponieważ płyty takie są mało odporne na zarysowania i po pewnym czasie mogą ulec zmatowieniu.

Fot. Librowski
Artykuł opublikowany w dwumiesięcznika Pomysł na dom.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3486 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone