Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Ogród wodny przed zimą

18 Maja 2014
Właściciele oczek wodnych i stawów powinni przygotować swoje ogrody wodne na nadchodzącą zimę. Niskie temperatury i mróz skuwający powierzchnię zbiorników wodnych stanowią wielkie wyzwania dla mieszkańców oczek wodnych. Tylko od nas zależy, w jakim stanie uda im się przetrwać zimę.

Oczyszczanie powierzchni

Przedostające się do wody fragmenty roślin, suche liście i obumarłe gałęzie, rozkładając się, uwalniają wiele szkodliwych substancji. Rozkład materii organicznej pochłania duże ilości tlenu. Najważniejszą zasadą dotyczącą ogrodów wodnych jest zapobieganie przedostawaniu się do wody roślin i składników odżywczych. Liście można wyławiać za pomocą sitka, jednak wygodniejszym sposobem jest zastosowanie siatki ochronnej. Wyłapuje ona opadające liście, jak również chroni przed ptakami polującymi na ryby. Aby zapewnić niezbędną wymianę gazów w oczku podczas zimy, należy w niektórych miejscach zastosować sztuczne przeręble.

Pielęgnacja roślin

Rośliny rosnące na brzegu oczka wodnego należy przyciąć, aby butwiejące liście nie wpadały do wody. Do tego celu przydadzą się nożyce z przedłużanymi ramionami, za pomocą których można wygodnie przycinać rośliny znajdujące się z dala od brzegu, nie mocząc przy tym nóg. Egzotyczne gatunki roślin wodnych takich jak piscja, hiacynt wodny, azzola czy alwinnia podczas pierwszych przymrozków zamarzają i opadają na dno, gdzie gniją i zanieczyszczają wodę. Należy je wyłowić za pomocą chwytaków z długimi trzonkami, a najzdrowsze okazy przezimować w dużym oświetlonym akwarium. Tataraki, pałki, strzałki i inne rodzime gatunki roślin wodnych poradzą sobie podczas zimowych dni w stawie. Jedynie grzybienie karłowate należy opuścić na głębokość ponad 50 cm, gdzie powinny pozostać do kwietnia.

Gruntowne porządki

W zbiornikach o głębokości od 100 do 120 cm, po opadnięciu wszystkich liści należy wykonać gruntowne sprzątanie. Na okres sprzątania ryby przenosimy do innego zbiornika. Czyszczenie poprzedzamy wypompowaniem około 2/3 zawartości wody. Następnie wydobywamy osiadły na dnie zbiornika szlam, czyścimy brzegi i dno zbiornika. Po wykonaniu tych czynności wodę uzupełniamy i z powrotem wpuszczamy ryby. Oczyszczenie dna zbiornika z mułu i innych nieczystości ułatwi nam odkurzacz do oczka wodnego. Dzięki niemu sprzątanie ogrodowej sadzawki stanie się znacznie prostsze (nie trzeba obniżać poziomu wody i wchodzić do stawu).

A co z rybami?

Usunięcie ryb z oczek wodnych jest konieczne tylko w przypadku płytkich zbiorników. Jeśli istnieje ryzyko, że oczko wodne zamarznie w całości, ryby należy przezimować w akwarium. W przypadku głębszych zbiorników (powyżej 1m) ryby mogą zimować w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, o zmniejszaniu dawek pokarmu wraz ze spadkiem temperatury. Kiedy temperatura wody w stawie osiągnie 8°C i utrzymuje się przez kilka kolejnych dni, całkowicie przerywamy karmienie ryb.

Zabezpieczenie sprzętu

Usunąć należy ogrodowe pompy wodne, które nie znajdują się wystarczająco głęboko Pompy i systemy filtrowania najlepiej jest usunąć wtedy, gdy temperatura wody przestaje się już regularnie utrzymywać na poziomie 12oC. Jest to wartość krytyczna, poniżej której bakterie w oczkach wodnych w większości przestają funkcjonować i nie usuwają z wody nadmiaru składników odżywczych. Jednak w przypadku używania pompy powierzchniowej (skimmera) może ona pozostać włączona aż do późnej jesieni, kiedy minie ryzyko wpadania resztek roślinnych do oczek wodnych.

Twoi pomocnicy przy jesiennych porządkach:

GARDENA odkurzacz do oczka wodnego SR 2000

Do wygodnego usuwania z oczka wodnego zanieczyszczeń, glonów, mułu, liści i obumarłych resztek roślin. Może służyć również jako odkurzacz do zbierania wody oraz do różnego rodzaju prac zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz (np. do czyszczenia basenów, tarasów, garaży). 2-komorowy system gwarantuje ciągłą pracę – jednoczesne zasysanie i opróżnianie. Posiada 5 wymiennych dysz do: zasysania z dna, wąskich miejsc, glonów nitkowatych, zbierania resztek wody (szeroka dysza ze ściągaczką), trudnych zanieczyszczeń (dysza ze szczotką). Wyposażony również w drobny filtr do zbierania szlamu oraz niewielkich zanieczyszczeń. Z uchwytem i kołami do wygodnego transportu.

GARDENA skimmer pływający PS 2500 S
Zapewnia szybkie i łatwe czyszczenie oczka wodnego o powierzchni do 25 m². Posiada pompę o mocy 40 W dla wydajnego usuwania zanieczyszczeń. Wbudowana dodatkowa funkcja wydajnego napowietrzania wody w oczku. Automatycznie dopasowuje się do poziomu wody (min. głębokość wody do 40 cm.). Wymienny koszyk o poj. 0,9 l. do łatwego usuwania zebranych zanieczyszczeń.

GARDENA nożyce do stawu z uchwytem
Służą do cięcia roślin w stawie i jego otoczeniu. Posiadają komfortowy uchwyt dla wygodniejszej pracy. Technika przekładni rolkowej oszczędza siłę użytkownika. Nóż hartowany i szlifowany falowo oraz zabezpieczone końce ostrzy. Możliwość ustawienia kąta pracy. Linka o długości 4,7 m i dwa pierścienie do jej prowadzenia. Dzięki teleskopowemu trzonkowi mają duży zasięg.

GARDENA sito do czyszczenia stawu Vario 2 cs
Spełnia dwie funkcję: służy do łapania ryb oraz wybierania liści i insektów z powierzchni wody. Łatwe do wymiany sito, które można prać w pralce. Wykonane z materiałów odpornych na korozję. 25 lat gwarancji.

GARDENA sztuczny przerębel
W czasie mrozów poprawia warunki życia roślin i zwierząt w oczku wodnym. Kanały powietrzne zapewniają wymianę tlenu i umożliwiają uwalnianie gazów powstających w trakcie procesów gnilnych. Napełnione piaskiem komory stanowią doskonały balast.

www.gardena.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3107 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 18 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone