Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Świdośliwa jajowata (Amalanchier ovalis)

25 Lutego 2015
Świdośliwa jajowata to krzew z rodziny różowatych. Występuje też jako niewielkie drzewo. Chociaż w tej kategorii mamy aż 25 odmian, w Polsce, oprócz jajowatej, popularne są jeszcze tylko kanadyjska i olcholistna. Ponieważ nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, a jest bardzo dekoracyjna, często bywa sadzona w parkach i ogrodach ozdobnych. Jej owoce są szoczyste, słodkie, zawierają mnóstwo wapnia, żalaza i potasu. Nie tylko ludzie, ale też ptaki uwielbiają ich smak.


Kwitnie bardzo obficie, całą wiosnę obsypana jest białymi kwiatami. Owoce ma purpurowe lub mocno granatowe, ale największą ozdobą świdośliwy są liście ciemnozielone, które wspaniale wybarwiają się jesienią na kolor pomarańczowy, a potem ciemnoczerwony.

Uprawa

To kolejna z roślin bardzo mało wymagających, chociaż woli gleby wapienne,  można ją sadzić praktycznie wszędzie. Jedyne czego nie lubi, to systematycznego zalewania i terenów podmokłych. Najpiękniej wygląda posadzona samotnie, wtedy można podziwiać ją w całej krasie. Rozmnażamy ją z nasion lub sadzonek, które wsadzone w glebę bardzo łatwo się ukorzeniają. Co najważniejsze, gdy umiejscowienie świdośliwy nie będzie nam odpowiadało, można ją jeszcze jesienią spokojnie przesadzić na inne miejsce.

Akurat świdośliwa jajowata jest najmniej okazała ze wszystkich odmian, jednak jest to gatunek tubylczy, który u nas najłatwiej rośnie. Osiąga wysokośc do 2 m.

Choć jej nazwa wskazuje na powiązanie ze śliwką, to jej owoce zarówno pod względem smakowym, wizualnym czy zdrowotnym bardziej przypominają borówki i jagody. Zdrowe i słodkie dal wielu maja jednak zbyt mdły smak, dlatego najczęściej wykorzystuje się je do sporządzania przetworów takich jak dżemy, galaretki, często łącząc z jabłkiem i cytryną.

Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3729 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 25 Lutego 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone