Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Śliwa tarnina (Prunus spinosa)

24 Lutego 2015
Roślina z gatunku krzewów różowatych o iście magicznej historii. W czasach naszych przodków, głównie w krajach słowiańskich, wierzono w jej cudowną moc. Sadzono ją przy domostwach, by chroniła je od ognia i piorunów, ludzi od chorób i chwil słabości, a nawet....przed wampirami, wiedźmami i mocami zła. Sądzono także, że kolce wszyte dzieciom w czapki pozwalają na uniknięcie uroków i zawładnięcie jeszcze naiwnym umysłem. Dzisiaj najczęściej tarninę wykorzystujemy do robienia soków, dżemów i likierów. Drewno zaś, ze względu na jego twardość, używane jest do prac tokarskich.

Śliwa tarnina zadomowiona jest w całej Europie, a nawet na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Jest krzewem gęsto rozgałęzionym, wysokim (do 4 m), tworzącym rozległy system korzeniowy. Młode gałęzie są aksamitnie owłosione, a krótkopędy zamieniają się w kolce. Liście są jajowate, o barwie przytłumionej zieleni, natomiast kwiaty, pojawiające się jeszcze przed liśćmi, są białe i bardzo gęste. Spotyka się też odmianę Purpurea o kwiatach mocno czerwonych. Owoce są niebieskoczarne, oszronione i mają cierpki smak, który tracą po przymrozkach. Dlatego, jeśli nie lubimy smaków kwaśnych, a zbieramy owoce wcześniej - można je przemrozić. Kwitnie w kwietniu, a owocuje zazwyczaj w październiku.

Uprawa

Tarnina lubi gleby wapienne i siedlisko słoneczne, ewentualnie półcieniste. Generalnie nie wymaga nawożenia oraz specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to na głębokie odcinanie pędów wyrastających z ziemi, ponieważ lubi się ona silnie rozrastać poprzez odrosty korzeniowe. W ten sposób najczęściej ją też rozmnażamy. Można też dokonać wysiewu. W tym przypadku, jeszcze nie w pełni dojrzałe owoce czyścimy z miąższu, a pestki natychmiast wysiewamy w wapienną glebę.

W dzisiejszych, zabieganych czasach trochę zapominamy, że śliwa tarnina może pomóc nam uleczyć wiele kłopotliwych przypadłości. Wywar z kwiatów wspomaga pracę nerek i żołądka, działa też jako środek przeczyszczający i łagodzi stany zapalne dróg moczowych, a wywar z owoców powstrzyma biegunkę, niszczy bakterie w przewodzie żołądkowym, dobrze też działa na nasze naczynia krwionośne, hamując krwawienie. 

Wywary z tarniny szczególnie polecane są osobom starszym oraz dzieciom, jednak każdy z nas z powodzeniem może korzystać z dobrodziejstwa tej rośliny i dzięki niej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Fot. freeimages.com
Pomysł na ogród


 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4520 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 24 Lutego 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone