Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica)

25 Lutego 2015
Pochodzi z Bliskiego Wschodu, ale już od tysięcy lat rozprzestrzeniła się w Europie środkowej, głównie na terenach dawnej Germanii. Z błędnego przypuszczenia, że jest to teren jej pochodzenia, wzięła się jej łacińska nazwa - germanica. Obecnie nie jest zbyt popularna i dlatego, gdy już ją mamy w swoim ogrodzie, budzi wielkie zainteresowanie. Z jej owoców przypominających rajskie jabłuszka można zrobić pyszne, oryginalne nalewki.


Krzew z rodziny różowatych, który może osiągać wysokość nawet do 6 m. Gałęzie młodych roślin bardzo często są kolczaste, choć nie jest to regułą. Liście prawie bezogonkowe mają długość do 12 cm, z wierzchu ciemnozielone, od spodu biało owłosione. Kwiaty białe, o średnicy 6 cm, zwykle rosną pojedynczo na końcu pędów, z nich  rozwijają się owoce o wielkości orzecha włoskiego.

Uprawa

Nieszpułka lubi klimat łagodny i stanowisko nasłonecznione lub nieco zaciemnione. Kiepsko rośnie w górach, gdzie klimat jest zbyt surowy. Najbardziej lubi gleby wapienne i raczej suche, kamieniste podłoże. Rozmnażamy ją z nasion, odrostów lub szczepimy na siewkach głogu pospolitego. Rośliny szczepione są zazwyczaj mniej kolczaste. Nie trzeba jej nawozić ani specjalnie pielęgnować.

Owoce nieszpułki mają lekko kwaśny miąższ, ale bez wyrazistych cierpkich nut. Zbieramy je późną jesienią, a najlepiej po pierwszych przymrozkach. Po zebraniu nie nadają się jedzenia, powinny troche poleżeć, najlepiej w zaciemnionym miejscu, by straciły część swych kwasów garbnikowych. Wtedy można je jeść nawet na surowo. Najczęściej jednak wykorzystujemy je do przygotowania przetworów, mieszając je z innymi owocami, smażymy pyszne marmolady. Używane są także do przyprawiania napojów (herbaty, drinków, lemoniady). Po połączeniu z winogronami lub czarnym bzem powstaje z nich pyszne wino.

Co najważniejsze, owoce nieszpułki mają bardzo dużo witamin oraz antyoksydantów, dlatego zapobiegają nowotworom.

Tak więc sadźmy, pielęgnujmy i jedzmy na zdrowie!

Pomysł na ogród
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2689 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 25 Lutego 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone