Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Lilak Pospolity (Syringa vulgaris)

12 Listopada 2014
Nazwa lilak, choć brzmi troszke myląco, nikogo nie zmyli. Ten krzew jest od dawna tak popularny w Polsce, że każdy, nawet początkujący amator ogrodów wie, iż chodzi o znany nam wszystkim BEZ. Krzew, który nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale wiosną jest też ozdobą chętnie wkładaną do naszych flakonów.

Jest to gęsto rozgałęziony krzew, rosnący do wyskości 5 m. Liście o długości 8-16 cm są nieco skórzaste, szeroko jajowate lub sercowate, umieszczone na ogonkach. Małe, ale gęste kwiaty są osadzone na bogatych wiechach, które powstają na ubiegłorocznych gałązkach. Barwa kwiatów najczęściej jest fioletowa, biała, niebieska lub różowa, z tym że, aby nie było zbyt nudno - występuje w najrozmaitszych odcieniach tych kolorów. Lilak kwitnie głównie w maju, ale też późną wiosną, a nawet w lecie. Wprawdzie jest rośliną pochodzenia naturalnego (jej korzenie sięgają Europy południowo-wschodniej), jednak atrakcyjność tego krzewu spowodowała, że hodowcy wyodrębnili wiele odmian uprawnych o tzw. szlachetnych wiechach dłuższych niż 20 cm, rozmaitej gęstości , różnorodnych kształtach i zapachach, a nawet z pojedynczymi kwiatami.

O uprawie słów kilka

Bez, a właściwie lilak, zalicza się do najczęściej uprawianych krzewów. Nie tylko dlatego, że jest osobliwie piękny, ale również z tego powodu, że jest mało wymagający i wyjątkowo odporny. Dobrze rośnie właściwie w każdej glebie i znosi stanowiska zrówno ciemne, jak i nasłonecznione. Rośliny sadzimy jesienią lub wiosną, skracamy je przez cięcie, by potem jak najszerzej się rozgałęziły.Warto wspomnieć, że już ukorzenione rośliny dobrze znoszą suszę i mrozy, dlatego w następnych latach nie wymagają specjalnej pielęgnacji, chociaż nie zaszkodzi dobrze je odżywić )))), czyli okresowo nawozić. Potem należy tylko systematycznie usuwać odrosty korzeniowe wokół pnia, a po przekwitnieniu ścinać kwiatostan, by móc kształtować krzew wg naszych wymagań. Lilak najlepiej sadzić pojedynczo i za niższymi roślinami, ponieważ jego dolna część jest mało dekoracyjna.

UWAGA
Lilaki nadają się również na żywopłot, sadzimy je wtedy do max. 1 m obok siebie.


Walory dekoracyjne

Lilak jest bardzo efektowny jako naturalny kwiat na  krzewach i piękny w kompozycjach w domu. A jak pachnie!!! Kto z Was nie pamięta pieknego, wonnego zapachu bzu?

Fot. freeimages.com
Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2635 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 12 Listopada 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone