Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

5 Lutego 2015
Jaśmin nagokwiatowy jest krzewem bardzo dekoracyjnym, szczególnie cenionym ze wzgledu na nieezwykłą porę kwitnienia. Żótłe kwiaty w naszym klimacie pojawiają się obficie .... zimą. Gdy ogród zaczyna tracić swoje wiosenne, letnie i jesienne barwy, wtedy jaśmin nagi wchodzi do gry. Jego gałęzie pokrywają się kaskadą kwiatów, które może zniszczyć dopiero obfity śnieg lub silny mróz. Gdy zima jest dość łagodna, może kwitnąć nawet do kwietnia.

Jest to krzew z rodziny oliwkowatych, o liściach opadających na zimę. Gałęzie ma zielone, graniaste, o długości 3-5 m. Liście ciemnozielone, jajowate, o długości 1-3 cm. Za to kwiaty o szerokości 1,5 cm, intensywnie żółte, wyrastaja pojedynczo na zeszłorocznych pędach. Pochodzi z Chin i w naszych warunkach nie owocuje.

Uprawa

W zasadzie nie wiadomo, dlaczego nie jest  u nas zbyt popularny - nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze nie jest rośliną wybredną, zadowalając się umiarkowanym ciepłem. Odpowiada mu gleba o średniej wilgotności, stanowisko słoneczne lub półcieniste. Jedynie na obszarach o surowszym klimacie (góry i płn-wsch Polska) sadzimy jaśmin przy ścianach południowych i południowo-zachodnich oraz okrywamy dolne gałęzie przy ziemi na zimę. Rozsadzamy go z gałązek zielnych w czerwcu i lipcu. Zwisające gałązki, po zetknięciu z ziemią, same też łatwo się ukorzeniają. Po przekwitnięciu gałązki skracamy.

Jaśmin nagokwiatowy można uprawiać na różne sposoby, jeśli pozwolimy mu rosnąć swobodnie, to wytworzy krzewy koliste lub półkoliste o wys. 1-1,5 metra, przykrywając ziemię. Ale gdy posadzimy go na murkach, kaskadach, altanach, gałęzie będą zwisać w dół, tworząc piękną ścianę. Można też prowadzić go jako roślinę pnącą - oczywiście wymaga wtedy podpórek, za to gałęzie utworzą zieloną ścianę, wysoką nawet do 4 m. Tak poprowadzony świetnie nadaje się do przykrycia brzydkiej ściany, np garażu, jak i do tworzenia istnej woalki w pergolach.

Gdy zdecydujemy się, by roślina ta zamieszkała w naszym ogrodzie, będziemy mogli delektować się żywym szlaeństwem kwiatów w środku zimy. Czyż nie warto?

Pomysł na ogródGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2746 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 5 Lutego 2015

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone