Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Bukszpan (Buxaceae)

17 Maja 2014
Bukszpan – krzew wiecznie zielony! Bukszpan lubi cięcie. Aby zachować idealny, czyli zwarty i gęsty wygląd, należy go regularnie przycinać. Wystarczy też odrobina naszej fantazji i możemy uformować różnego rodzaju kształty i rzeźby roślinne.

Bukszpan – (Buxaceae) roślina ta jest bardzo popularna w polskich ogrodach.

Bukszpan słynie z tego, że wiecznie zielony, jest krzewem zimozielonym, długowiecznym, o powolnym wzroście.
Posiada nie opadające na zimę, ciemnozielone, eliptyczne liście, błyszczące, skórzaste, ciemnozielone lub żółte, okrywające gęsto pędy rośliny. Kwiaty bukszpanu są drobne, żółtawe i niepozorne. Przyciągają pszczoły. Roślina ma zwartą budowę, tworzy gęste krzewy. Spotykane są też odmiany o liściach dwubarwnych.
 
Na niskie formowane żywopłoty najlepiej nadają się odmiany bukszpanu wieczniezielonego Suffruticosa i Elegantissima. Obie doskonałe są również do uprawy w pojemnikach. Suffruticosa ma podłużne, jasnozielone, lśniące liście. Jest to odmiana karłowa - nie przekracza 1 m wysokości, dzięki czemu świetnie nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów i obwódek. Odmiana Elegantissima charakteryzuje się natomiast liśćmi z białą obwódką, które szczególnie efektownie prezentują się na wiosnę. Na niskie formowane żywopłoty możemy także przeznaczyć odmianę bukszpanu drobnolistnego Faulkner.
Pora kwitnienia: Wiosna.
Niepozorne kwiaty umiejscowione w kątach liści pojawiają się na bukszpanie od kwietnia do maja. Owoce bukszpanu przybierają postać małych rogatych torebek z niedużymi, czarnymi nasionami.

 
Gdzie występuje bukszpan?
 
Na świecie znane jest 30 gatunków bukszpanu. W stanie naturalnym bukszpany występują w Europie, pł - zach. Afryce, Ameryce Środkowej i w Azji.
 
Uprawa, czyli jak zasadzić bukszpan?
 
Gleba: Jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Ale nie może ono być zbyt suche ani podmokłe. Może rosnąć w prawie każdej glebie; nie odpowiada mu tylko gleba zimna, podmokła i gliniasta i bardzo suche piaski. Znosi gleby zasadowe.
W takich idealnych warunkach glebowych wytrzymają okresową suszę jak i zanieczyszczone miejskie powietrze.
Może być również uprawiany w pojemnikach.
Dzięki ładnej, regularnej budowie, krzew ten doskonale nadaje się na niskie strzyżone żywopłoty i obwódki.

Jak sadzić bukszpan?
Wybrać termin sadzenia: tradycyjnie zaleca się przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały korzenie, kłącza czy rozłogi.
Wykopać rowek lub dołki: kształt żywopłotu można wyznaczyć sznurkiem rozpiętym między palikami.
Kupić sadzonki: najlepiej wybrać te sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach).
Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin. Sadzi się je w dwóch lub w trzech rzędach.
Posadzić:
Sposoby sadzenia krzewów w niskich żywopłotach.
Krzewy sadzone przemiennie w dwóch rzędach. Sadzonki wielkości 15-60 cm. Odległości między sadzonkami 15-30 cm.
Stanowisko: Lubi miejsca ocienione ale może też rosnąć w słońcu. Nie należy jednak bukszpanu sadzić w miejscach silnie nasłonecznionych o dużej różnicy temperatur w ciągu dnia i nocy bo może zaschnąć. Najlepsze są miejsca zaciszne i lekko ocienione.
 
 
Jak pielęgnować bukszpan?
 
Podlewać: zaraz po posadzeniu roślin obficie nawilżyć wokół nich glebę, później podlewać w czasie suchej wiosny i zimą w okresach bezmroźnych, bo właśnie wtedy roślinom grozi przesuszenie.
Ciąć: pierwszy raz po posadzeniu przyciąć, gdy widać, że rośliny się przyjęły (jeżeli były sadzone późnym latem – zrobić to dopiero w marcu następnego roku). W kolejnych latach należy ciąć w lipcu lub sierpniu, gdy pędy przestają rosnąć, albo wczesną wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Jeżeli dwa cięcia w sezonie nie wystarczają, by utrzymać zamierzony kształt żywopłotu, można ciąć częściej. 
Nawozić: trzykrotnie w ciągu roku (na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca) – najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej. Można też zastosować nawóz wolno działający i zasilić rośliny raz – wiosną.
 
Rozmnażanie:
 
Bukszpan rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Niezdrewniałe fragmenty pędów długości 10 cm ścinamy w sierpniu. Ukorzeniamy je w skrzynkach z mieszanką piasku i torfu o odczynie lekko kwaśnym i przechowujemy przez zimę w inspekcie lub chłodnej, widnej piwnicy. Gdy nadejdzie wiosna, w kwietniu lub maju, ukorzenione młode rośliny możemy przesadzić do gruntu.
Rozmnaża się łatwo poprzez ukorzenianie sadzonek lub przez wysiew nasion.
 
Zastosowanie:
 
Bukszpan ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym w produkcji leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, mimo że zawiera szkodliwe alkaloidy.
Zaś drewno bukszpanu jest bardzo trwałe, dzięki czemu jest wykorzystywane m. in. do produkcji instrumentów muzycznych.
Bukszpan może być sadzony w pojemnikach, szczególnie efektowną ozdobą tarasu mogą być krzewy dekoracyjne przycięte, z których można tworzyć zielone rzeźby. Jest też bardzo dobrym tłem dla roślin kwitnących.
Gałązki bukszpanu służą do ozdoby stołów i koszyków wielkanocnych.
Ze względu na zawartość szkodliwych alkaloidów bukszpan należy do roślin trujących.
 
Ciekawostki:
 
Bukszpan to roślina uprawiana od bardzo dawna ale szczególnie popularna w renesanasowych ogrodach i parkach gdzie tworzono z niego formowane obwódki i labirynty.
  
autor:    Eliza Łozińska-Augustynek, fot Marek Urban 
     Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3099 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 17 Maja 2014

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone