Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Bezkonkurnecyjnie piękna - pięknotka Bodiniera

24 Marca 2018
Mimo tego, że raczej jestem tradycjonalistka i mam ogromny szacunek do starych gatunków to lubię też nowości i nietypowe perełki. Bez wątpienia taka rośliną jestpięknotka Bodiniera. Ten tekst oczywiście dedykuje wszystkim pięknotką. 
 

Jest to krzew z rodziny werbenowatych (Verbenaceae), pochodzi z Chin. Roślina osiąga do 3 m wysokości. Pędy są wzniesione, liście w kolorze zielonym ułożone naprzeciwlegle, o kształcie owano-lancetowatym z ząbkowanym brzegiem. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Kwiaty nie są zbyt atrakcyjne, owłosione, początkowo zielone, później staja się lekko fioletowe. Najefektowniej z całej rośliny wyglądają owoce. Są to fioletowe, okrągłe pestkowe w kolorze fioletowym. Pozostają one na krzewie nawet do grudnia. Pamiętajmy o tym, że roślina zapyla się krzyżowo i należy obok siebie posadzić dwa egzemplarze.

  

Pięknotkę nie jest łatwa w uprawie w naszym klimacie nie jest mrozoodporna. Na zimę lepiej jest ją okrywać agrowłókniną, a dolne pędy kopczykować. Najlepsze będą dla niej miejsca ciepłe i słoneczne. W zupełnie zacienionych słabo kwitnie. Dobrze aby podłoże było żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym. Bardzo dobrze wpływa na nią nawożenie wieloskładnikowe oraz przycinanie. W pierwszym roku po posadzeniu należy ją przyciąć nisko (nad 2-3 parą oczek), dzięki temu dojdzie do pobudzenia rozkrzewiania u pięknotki. 

 

 


 

 

Pięknotka Bodiniera to wyjątkowo ozdobny krzew, można go sadzić na tle trawnika czy też jako pojedyncze akcenty w różnych częściach ogrodu. Ważne aby nie sadzić jej na wolnej narażonej na przeciągi powierzchni. O wiele łatwiejsza jest uprawa pojemnikowa tego krzewu, gdyż w momencie niekorzystnych warunków roślinę zwyczajnie wnosimy do pomieszczenia. Można ją wykorzystać we florystyce. Sprawdza się  do suchych bukietów. Rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez odkłady i sadzonki półzdrewniałe.

 

 


 

 

Czy na Was pięknotka Bodiniera również zrobiła wrażenie? Ja jestem zachwycona. Może uprawa nie należy do najłatwiejszych, jednak swoim wyglądem wynagradza ona pracę jaka należy wykonać aby roślina rosła prawidłowo. Takie wyzywania są ciekawe i uczą tego, że ogrodnictwo to skomplikowana dziedzina, która wymaga dużo cierpliwości i ciężej pracy.

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.
Więcej ciekawych artykułów Pani Martyny znajdziecie na blogu:


wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1227 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 24 Marca 2018

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone