Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Rośliny idealne na balkon i taras

6 Czerwca 2017
Nie ulega wątpliwości, że balkon i taras to część mieszkania, domu i chcemy aby prezentował się on równie atrakcyjnie jak inne pomieszczenia. Balkony maja charakter wypoczynkowy jak i ozdobny. Dzisiaj zaprezentuje Wam propozycje roślin, które idealnie nadają się aby stworzyć swoją mała zieloną oazę. 


Chciałabym rozpocząć od bratków ogrodowych inaczej nazywanych fiołkami ogrodowymi. To jedne z najbardziej popularnych roślin na balkony jednak nie bez przyczyny. Są łatwe w uprawie, mało wymagające oraz występują w wielu kolorach co ułatwia nam aranżacje. Bratki ogrodowe są roślinami dwuletnimi. Rozpoczynają kwitnąć już w roku wysiewu, jednak o wiele obficiej od marca do czerwca w następnym roku. Maksymalnie dorastają do 25cm, wiec nie należą do wysokich roślin dodatkowo wolno się rozrastają. Wymagają żyznego, przewiewnego podłoża o odczynie obojętnym oraz zawsze lekko wilgotnym. Ważne aby miejsce dla bratka było nasłonecznione lub połcieniste. Bezpośrednie słońce może prowadzić do oparzeń, najlepsza wystawa to wschodnia lub zachodnia. Roślina nie wymaga nawożenia, bez tego zabiegu radzi sobie równie dobrze. Ciekawostką o bratkach jest fakt, że są one jadalne i możemy je wykorzystać do dekoracji potraw, czym na pewno zaskoczymy naszych gości.Na balkonie nie możemy zapomnieć o roślinach zwisających. Warto aby piękno balkonu było dostrzegane także z zewnątrz. Idealnie spełnia ten warunek lobelia zwisająca. Roślina posiada małe lancetowate listki oraz niewielkie kwiaty najczęściej w kolorze niebieskim, które pojawiają się od czerwca do późnej jesieni. Istnieją odmiany w kolorze białym, czerwonym lub fioletowym. Jej pokrój jest zwisający i po pewnym czasie tworzy ładne, gęste poduchy z pędów. Preferuje stanowisko półcieniste o glebie żyznej i przewiewnej. Drenaż przy uprawie lobelii jest obowiązkowy. Roślina wymaga obfitego podlewania, w lecie rano i wieczorem, jednak nie toleruje zastojów wody.  Lobelia wymaga nawożenia 2-3 razy wciągu całego sezonu, rozpoczynając od kwietnia. Jeżeli zależy nam na ponownym zakwitnięciu w danym sezonie dobrze podciąć pędy, które przekwitły. Inną pięknie płożącą się rośliną jest nasturcja ogrodowa, ma podobne wymagania do lobelii. Posiada wspaniałe, duże okrągłe liście i kwiaty w kolorze żółto-pomarańczowe. Jest dość ekspansywna, dlatego lepiej sprawdza się na większych balkonach. Kwiaty są jadalne i stanowią pyszny dodatek do sałatek. Nie wymaga naważenia.

 
Inwestując w rośliny, chcemy aby zdobiły one balkon przez cały rok. Dlatego dobrze zastosować w aranżacji rośliny zimozielone które nie gubią liści lub igieł na zimę. Doskonałym przykładem takiej rośliny, jest bukszpan wieczniezielony. Roślina jest długowieczna, ma małe skórzaste liście, dobrze znosi miejsca zacieniona, także w tym wypadku nie należy martwić się o ilość słońca. Dodatkowo bukszpan dobrze znosi cięcie i możemy idealnie dostosować go do wielkości naszego balkonu lub tarasu.


Na koniec chciałabym wspomnieć o bardzo nietypowej roślinie, może nie do końca wszystkim znanej jednak idealnie nadaje się ona do skrzynek na balkon lub taras. Mowa tutaj o roślinie - starzec popielny. W naszych warunkach jest to roślina jednoletnia, jednak przy okrywaniu na zimę lub łagodnej zimie może utrzymać się kilka lat. Dorasta maksymalnie 80 cm.  Główną dekoracją są liście, które są pierzaste, głęboko wycięte w kolorze szarozielonym oraz pokryte gęstymi włoskami. Kwiaty są mało atrakcyjnymi koszyczkami zebrane w baldachogrona. Roślina dobrze czuje się w tradycyjnej ziemi do upraw doniczkowych, ale wymaga dużo słońca oraz umiarkowanej wilgotności gleby. Można ją łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe.Postarajmy się o to aby nasz balkon lub taras wyglądał pięknie. Bezpośrednie obcowanie z roślinami pozwala na większy relaks i polepsza komfort pracy.

Autorką powyższego tekstu jest Martyna Cieślińska.
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie, specjalność Agroekologia i ochrona roślin.

Chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat innych roślin?
Wejdź na stronę: 
wpuszczonawmaliny.blogspot.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2223 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 6 Czerwca 2017

Podziel się    Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone