Wyszukaj w serwisie:
coregravel
ogród

rośliny

architektura ogrodowa

znajdź nas na facebook

Konserwacja terenów zielonych Kraków

Domowe uprawy w ogrodach wertykalnych

3 Lipca 2022
Ogrody wertykalne stają się zielonym rozwiązaniem coraz chętniej wykorzystywanym w projektowaniu wnętrz oraz architekturze. Zdobią fasady, urozmaicają wnętrza, a także niosą za sobą korzyści zdrowotne – oczyszczają powietrze i poprawiają samopoczucie. Do tworzenia ogrodów wykorzystuje się głównie rośliny ozdobne, byliny i trawy. Ciekawą alternatywą, jest zastosowanie systemów ogrodów wertykalnych do tworzenia własnych plantacji warzywno-owocowych. 
 
 

Rolnictwo wertykalne jest innowacyjnym rozwiązaniem odpowiadającym na ciągle rosnące zapotrzebowanie na żywność, w tym popyt na żywność organiczną. Obecnie w miastach żyje około 54 procent światowej populacji ludzi, do roku 2050 odsetek ten wzrośnie do 66 procent. Farmy wertykalne pozwalają na produkcję żywności w dużych aglomeracjach miejskich. Możliwa staje się uprawa roślin w trudno dostępnych miejscach – w wieżowcach, starych magazynach, a nawet na statkach. Dzięki zaawansowanej technologii wzrost roślin przestaje być uzależniony od klimatu, zmian pogody i innych czynników zewnętrznych. W porównaniu z tradycyjnym rolnictwem, uprawa wertykalna pozwala na zwiększenie produkcji aż o 70 procent, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody o niemal 90 procent.

 
W skali mikro również istnieje możliwość stworzenia własnej plantacji. Dobrze sprawdzą się w tym systemy ogrodów wertykalnych dostępne na rynku. Dzięki jednemu z nich – Pixel Garden, możemy w łatwy sposób zbudować dowolnych rozmiarów ogród w celu zindywidualizowanej uprawy takich roślin jak: pomidory, sałata, pietruszka, poziomka czy truskawka. Wertykalne ogrody warzywne sprawdzą się zarówno wewnątrz pomieszczeń, na balkonach, jak i w przydomowych szklarniach. Przykładowy, modułowy system Pixel Garden umożliwia budowanie ogródków zarówno na wymiar, jak i wykorzystując gotowe produkty w ramach.  

 
Zaletą domowych ogródków wertykalnych, poza bezsprzecznymi walorami wynikającymi z pozyskiwania roślin z własnej produkcji jest maksymalna bezobsługowość oraz niewielkie zapotrzebowanie na miejsce. Dzięki systemowi przelewowemu, wymagane jest nawadnianie jedynie górnego rzędu ogrodu. Wertykalny charakter plantacji to natomiast oszczędność miejsca oraz efekt atrakcyjnej zielonej ściany. Rolnictwo wertykalne w Polsce wciąż traktowane jest jako ciekawostka, warto jednak przyjrzeć się możliwości współtworzenia go na własną rękę, w domowych warunkach, dla własnej satysfakcji, zdrowia i środowiska. 

 
 
 
 
 
 



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1760 razy
Opublikowano przez: Pomysł na ogród
Data publikacji: 3 Lipca 2022

Podziel się    



Pomysł na dom

Pomysł na mieszkanie

Bruk Bet

Wpuszczona w maliny

podobne artykuły propozycje ekspertów






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone